Reklama

Reklama

Koronawirus w Czechach: Polacy mają problem z rejestracją na szczepienia

Niektórzy Polacy mieszkający w Czechach nie mogą zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19. Nie pozwala na to internetowy system rejestracji. Sprawę ma wyjaśnić czeskie ministerstwo zdrowia.

Problem dotyczy tylko tych osób, które nie mają czeskiego odpowiednika PESEL-u. Internetowy formularz, służący do rejestracji na szczepienia, nie pozwala na wpisanie 11-cyfrowego polskiego numeru PESEL.

Lukasz Curylo, zastępca hetmana kraju morawsko-śląskiego poinformował że niedopatrzenie zostało zgłoszone czeskiemu ministerstwu zdrowia i jeśli do poniedziałku problem nie zostanie rozwiązany, zajmie się nim miejscowy sztab kryzysowy. Sprawa dotyczy w jego ocenie około pięćdziesięciu seniorów z kraju morawsko-śląskiego, którzy od piątku powinni mieć możliwość zgłoszenia chęci zaszczepienia się.

W systemie, do którego dostęp mają tylko osoby powyżej 80. roku życia, zarejestrowało się dotychczas ponad 131 tysięcy osób. Niespełna 25 tysięcy z nich otrzymało termin szczepienia.

Reklama

Różne opinie na temat systemu zapisów

Eksperci, cytowani przez czeskie media, krytykują centralny system rejestracji za znajdujące się w nim błędy i niefunkcjonalność. Według premiera Andreja Babisza system działa bez zarzutu, a stwierdzone uchybienia leżały wyłącznie po stronie szpitali. 

Czeski premier powiedział, że zgłosi do odznaczenia państwowego pełnomocnika rządu do spraw informatyki i cyfryzacji.

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje