Reklama

Reklama

Koronawirus w Czechach. Nowy wariant jest już w kraju

- Czeskie laboratoria po raz pierwszy potwierdziły wykrycie w kraju bardziej zaraźliwego południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa - poinformowała rzeczniczka ministerstwa zdrowia Barbora Peterova.

Najprawdopodobniej próbka z południowoafrykańskim wariantem została pobrana od osoby, która była na Zanzibarze. Kilka takich testów PCR zostało przeprowadzonych po podróżach u mieszkańców regionu Hradec Kralove oraz Moraw Południowych.

Reklama

Szczegółowa analiza genetyczna przeprowadzona w Laboratorium Referencyjnym ds. Grypy w Państwowym Instytucie Zdrowia potwierdziła wystąpienie wariantu południowoafrykańskiego. Badanie drugiej próbki w laboratorium nie przyniosło rezultatu z uwagi na niskie stężenie RNA.

MZ Czech: wariant brytyjski już dominuje

Według ministra zdrowia Jana Blatnego wcześniej potwierdzony brytyjski wariant koronawirusa już dominuje w Czechach i komplikuje walkę z pandemią. Zgodnie z danymi resortu zdrowia w środę zarejestrowano 13 657 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa. To mniej niż we wtorek, ale o około 2700 więcej niż przed tygodniem. Liczba aktualnie zainfekowanych osób jest najwyższa od początku pandemii i wynosi 131 758. Łącznie w Czechach zakaziło się koronawirusem 1 198 168 osób.

Koronawirus w Czechach

W szpitalach przebywa 6967 chorych na COVID-19, ich liczba nieznacznie spadła w porównaniu z wtorkiem. W ciężkim stanie jest 1432 hospitalizowanych. Do tej pory w Czechach zmarło 19 835 osób zainfekowanych koronawirusem. Dane dotyczące środy mówią o 67 zgonach, ale będą one aktualizowane. We wtorek zmarły 133 osoby. Ostatni raz o mniej niż 100 zgonach w ciągu jednej doby ministerstwo zdrowia poinformowało 20 grudnia 2020 r.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL