Reklama

Reklama

Koronawirus w Czechach. Kolejny dzień z rekordowym wzrostem zakażeń

O trzecim dniu z rzędu z rekordowym wzrostem zakażeń SARS-CoV-2 w Czechach poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. W najnowszym raporcie zanotowano 680 nowych przypadków. Łącznie od początku pandemii pozytywne testy miało prawie 26,5 tys. badanych. Od 1 marca zmarło 426 osób.

W poprzednich dwóch dniach raportowano o 503 i 650 zakażeniach.

Aktualnie zakażonych jest prawie 7,2 tys. osób, co także jest najwyższym wskaźnikiem od początku epidemii. Według najnowszych danych ministerstwa hospitalizowanych jest 172 pacjentów, w tym 40 w ciężkim stanie. Agencja CTK podła, że Czechy mają obecnie najwyższy (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców) wskaźnik zakażeń SARS-CoV-2 spośród państw regionu.

Największy przyrost zachorowań wciąż występuje w Hodoninie na południu Moraw. Na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia zanotowano tam 64 przypadki. Ponad 50 ma także Praga.

Reklama

Ministerstwo Zdrowia ma opublikować w piątek zaktualizowaną mapę powiatów, wskazującą na ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Na jej podstawie regionalne władze sanitarno-epidemiczne będą mogły na swoim terenie podejmować decyzje o ewentualnym zaostrzeniu rygorów sanitarnych, na przykład związanych z obowiązkiem noszenia maseczek.

Przed tygodniem najpoważniejsza sytuacja epidemiczna była w Pradze, która na mapie zagrożeń została oznaczona kolorem żółtym (drugim spośród trzech oznaczających poziomy ryzyka), ale służby sanitarne nie zdecydowały o dodatkowych ograniczeniach.

Od 1 września obowiązek noszenia maseczek dotyczy środków komunikacji publicznej, szpitali, aptek i ośrodków pomocy społecznej, a także urzędów. Nie dotyczy m.in. szkół.

Z Pragi Piotr Górecki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy