Reklama

Reklama

Koronawirus w Czechach. Kolejne zmiany dotyczące noszenia maseczek

Zapowiadany nakaz noszenia masek FFP2 wejdzie w życie nie we wtorek, a o północy ze środy na czwartek - zapowiedział minister zdrowia Czech Jan Blatny. Maseczki z innych materiałów nie będą akceptowane w sklepach i komunikacji.

Reklama

Termin obowiązywania masek typu FFP2 - ewentualnie dwóch maseczek chirurgicznych jednocześnie - został przełożony z uwagi na trwające prawie osiem godzin posiedzenie rządu, na którym podejmowano decyzję w tej sprawie.

Reklama

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że chociaż zapowiedź obowiązku noszenia masek FFP2 pojawiła się dużo wcześniej, to jednak uznano, że oficjalna decyzja w tej sprawie nie powinna była być ogłaszana zaledwie parę godzin przed jej wejściem w życie.

Minister sprecyzował, że maski FFP2 lub podobnej jakości będą obowiązkowe w środkach komunikacji, na przystankach i peronach, a także na lotniskach. Obowiązek dotyczyć będzie także pobytu w działających sklepach i zakładach usługowych, przychodniach oraz domach opieki społecznej.

Nakaz nakładania masek tego typu dotyczy też samochodów, jeśli podróżują nimi osoby, które na co dzień nie mieszkają wspólnie.

Rząd zdecydował w poniedziałek o przekazaniu za pośrednictwem banków żywności ok. 7,5 mln masek FFP2 dla najuboższych.

Blatny poinformował również, że osoby, które już zostały zaszczepione przeciwko COVID-19, nie będą obowiązane do kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą zakażoną. Zmiana ta - jak podkreślił minister - "ma zachęcać do poddawania się szczepieniom".

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje