Reklama

Reklama

Koronawirus w Czechach. Kolejne zmiany dotyczące noszenia maseczek

Zapowiadany nakaz noszenia masek FFP2 wejdzie w życie nie we wtorek, a o północy ze środy na czwartek - zapowiedział minister zdrowia Czech Jan Blatny. Maseczki z innych materiałów nie będą akceptowane w sklepach i komunikacji.

Termin obowiązywania masek typu FFP2 - ewentualnie dwóch maseczek chirurgicznych jednocześnie - został przełożony z uwagi na trwające prawie osiem godzin posiedzenie rządu, na którym podejmowano decyzję w tej sprawie.

Reklama

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że chociaż zapowiedź obowiązku noszenia masek FFP2 pojawiła się dużo wcześniej, to jednak uznano, że oficjalna decyzja w tej sprawie nie powinna była być ogłaszana zaledwie parę godzin przed jej wejściem w życie.

Minister sprecyzował, że maski FFP2 lub podobnej jakości będą obowiązkowe w środkach komunikacji, na przystankach i peronach, a także na lotniskach. Obowiązek dotyczyć będzie także pobytu w działających sklepach i zakładach usługowych, przychodniach oraz domach opieki społecznej.

Nakaz nakładania masek tego typu dotyczy też samochodów, jeśli podróżują nimi osoby, które na co dzień nie mieszkają wspólnie.

Rząd zdecydował w poniedziałek o przekazaniu za pośrednictwem banków żywności ok. 7,5 mln masek FFP2 dla najuboższych.

Blatny poinformował również, że osoby, które już zostały zaszczepione przeciwko COVID-19, nie będą obowiązane do kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą zakażoną. Zmiana ta - jak podkreślił minister - "ma zachęcać do poddawania się szczepieniom".

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy