Reklama

Koronawirus w Chinach. Pierwszy od miesięcy przypadek zakażenia w regionie Sinciang

Setki lotów odwołano w piątek (17 lipca) w mieście Urumczi, stolicy regionu Sinciang w Chinach, po wykryciu tam pierwszego od blisko pięciu miesięcy zakażenia koronawirusem. Mieszkańcy miasta ruszyli w panice do sklepów na wieść o planach zamknięcia części osiedli.

Władze 3,5-milionowego Urumczi zamknęły w czwartek wieczorem (16 lipca) jedyną linię metra, ograniczyły przyloty i wyloty z miejscowego lotniska. W piątek (17 lipca) odwołano ponad 600 rejsów, czyli ponad 80 proc. wszystkich zaplanowanych na ten dzień - wynika z danych firmy Variflight, przytaczanych przez agencję Reutera.

Zakupowa panika

Szybka reakcja władz zaskoczyła mieszkańców miasta. 

W supermarketach dochodziło do paniki zakupowej, ponieważ niektóre osiedla mieszkalne ogłosiły plany ograniczenia swobody wychodzenia - podał hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na informacje z mediów społecznościowych.

Reklama

U kogo wykryto infekcję?

Środki te podejmowane są w odpowiedzi na wykrycie zakażenia koronawirusem u 24-letniej kobiety, u której wystąpiły objawy choroby. Później infekcję potwierdzono również u trojga osób z jej otoczenia, choć osoby te nie miały objawów.

W czwartek w prowincji Zhejiang na wschodzie Chin potwierdzono zakażenie koronawirusem u biznesmena, który przybył z Sinciangu. Jego również zaliczono do przypadków bezobjawowych.

Przypadek 24-letniej kobiety to jedyny nowy lokalny przypadek COVID-19 zgłoszony w piątek przez chińskie służby medyczne. Zachorowania potwierdzono również u dziewięciu osób, które powróciły lub przybyły z zagranicy - podała państwowa komisja zdrowia w dziennym sprawozdaniu.

Poprzedniej doby zgłoszono także pięć infekcji bezobjawowych, których w Chinach nie zalicza się do "potwierdzonych przypadków" COVID-19. 

Od początku pandemii w Chinach kontynentalnych odnotowano łącznie 83 622 zachorowania. Oficjalny bilans zgonów nie zmienił się i wynosi 4634 - wynika ze sprawozdania komisji.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

***

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy