Reklama

Reklama

Koronawirus w Chinach. Nieprawidłowa dezynfekcja w szpitalu przyczyną ogniska COVID-19

Władze miasta Qingdao na wschodzie Chin oceniły, że przyczyną pojawienia się tam nowego ogniska COVID-19 była nieprawidłowa dezynfekcja w szpitalnej sali, gdzie badano dwóch zakażonych pracowników portowych - podały w piątek (16 października) państwowe chińskie media.

W Qingdao wykryto w tym tygodniu 13 nowych lokalnych zakażeń koronawirusem. Były to pierwsze potwierdzone przypadki COVID-19 zgłoszone w Chinach kontynentalnych od prawie dwóch miesięcy. Większość z nich łączono ze szpitalem chorób klatki piersiowej, gdzie leczono przypadki infekcji przywleczonych z zagranicy.

Reklama

Pracownicy portowi przeszli w tym szpitalu tomografię komputerową, a sala nie została poprawnie zdezynfekowana, co doprowadziło do zakażenia kolejnych badanych w niej pacjentów - powiedziała dziennikarzom przedstawicielka komisji zdrowia prowincji Szantung, gdzie leży Qingdao, Ma Lixin.

U jednego z zakażonych pracowników infekcję wykryto pod koniec września, ale objawy choroby pojawiły się u niego dopiero 14 października - oświadczyła miejska komisja zdrowia Qingdao, nie podając szczegółów na temat drugiego zainfekowanego. W Chinach kontynentalnych infekcje bezobjawowe nie są zaliczane do "potwierdzonych przypadków COVID-19".

Testy 11 mln mieszkańców

We wrześniu służby medyczne w Qingdao wykryły skażenie koronawirusem na opakowaniach w magazynie firmy importującej owoce morza. Pomieszczenia poddano badaniom po wykryciu bezobjawowych zakażeń u dwóch pracowników firmy. Nie jest jasne, czy były to te same osoby, które miały zakazić pacjentów szpitala chorób klatki piersiowej.

W związku z pojawieniem się nowego ogniska władze w ciągu pięciu dni pobrały próbki od wszystkich 11 mln mieszkańców Qingdao. Do piątku rana przebadano ponad 10 mln próbek i nie wykryto ani jednego nowego zakażenia - podała państwowa agencja prasowa Xinhua, cytując wicemera miasta Xue Qingguo.

Pracownik hotelu z koronawirusem

Nowe bezobjawowe zakażenie lokalne zgłosiły natomiast w piątek służby medyczne w Kantonie na południu Chin. Infekcję wykryto u 40-letniego pracownika hotelu, w którym kwarantannie poddawane są osoby powracające lub przybywające z zagranicy. Przebadano 68 osób, z którymi mężczyzna miał kontakt, a 66 z nich otrzymało już wynik ujemny - przekazała Xinhua.

Dane z ostatniej doby

Państwowa komisja zdrowia nie zgłosiła w piątek w sprawozdaniu dotyczącym poprzedniej doby ani jednego lokalnego przypadku zakażenia koronawirusem. W raporcie odnotowano 24 nowe potwierdzone przypadki COVID-19 i 10 nowych infekcji bezobjawowych, ale wszystkie określono jako przywleczone z zagranicy.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje