Reklama

Reklama

Koronawirus w Chile. Wraca powszechna kwarantanna

Rząd 19-milionowego Chile ogłosił wprowadzenie od czwartku ponownej powszechnej kwarantanny. To reakcja na gwałtowny atak pandemii koronawirusa mimo masowych szczepień. Do połowy marca kraj ten znajdował się na piątym miejscu na świecie pod względem liczby zaszczepionych przeciwko COVID-19 mieszkańców.

Kwarantanna będzie obowiązywała w okręgach zamieszkanych przez ok. 70 proc. ludności kraju.

"Najgorszy okres pandemii"

Paradoks polega na tym, że - jak stwierdzają chilijskie media - mimo masowych szczepień, dzięki którym 2,9 miliona mieszkańców kraju otrzymało już obie dawki szczepionki, kraj przeżywa w pełni chilijskiego lata "najgorszy okres pandemii".

Wobec ogromnego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem rząd prezydenta Sebastiana Pinery postanowił nie tylko utrzymać, ale poważnie zaostrzyć dotychczasowe, jedne z najsurowszych na kontynencie, środki bezpieczeństwa i ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców. W całym kraju nadal będzie obowiązywał m.in. zakaz wychodzenia z domu od godz. 22 do 5 rano i lokalne lockdowny.

Reklama

Minister zdrowia, Enrique Paris, podjął tę decyzję wobec gwałtownego nasilenia się pandemii w okręgach zamieszkanych przez 13 milionów Chilijczyków. Liczba nowych, notowanych dziennie przypadków choroby wzrosła w ostatnich dwóch tygodniach o 36 procent. W ciągu 24 godzin - do poniedziałkowego wieczoru - wykryto 6155 nowych zachorowań na koronawirusa.

Od początku pandemii do poniedziałku choroba zaatakowała w Chile 938 tys. mieszkańców, a zmarło 22 359 osób. 

Wakacje przyczyną wzrostu zakażeń

Liczba zakażeń gwałtownie wzrasta w dużej mierze wskutek wzmożonego ruchu ludności w sezonie wakacyjnym. W obecnej fazie pandemii wśród najostrzej zaatakowanych są regiony najchętniej odwiedzane przez Chilijczyków i cudzoziemców - m.in. Coquimbo, Concepcion, Valparaiso, O’Higgins, Bobio, Los Lagos i siedmiomilionowa stolica kraju - Santiago de Chile.

Wszystkie zostały objęte zakazem lub nowymi poważnymi ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania się bez specjalnych zezwoleń. Wchodzą one w życie od najbliższego weekendu.

Ponadto w całym kraju od soboty, 27 marca, unieważnione zostają indywidualne zezwolenia na zmianę miejsca stałego pobytu i przemieszczanie się pomiędzy miejscowościami w weekendy i święta wielkanocne.

Ważne informacje dla turystów

Zagraniczni turyści wybierający się do Chile muszą mieć aktualne zaświadczenie, iż poddali się testowi na obecność koronawirusa z negatywnym wynikiem i odbyć dziesięciodniową kwarantannę.

Szczególne środki ostrożności, które mają zniechęcić do odwiedzania Chile, mają obowiązywać turystów i wszystkie osoby przybywające z Brazylii jako kraju najmocniej na kontynencie zaatakowanego przez pandemię.

Przyjeżdżający z Brazylii - drugim po USA ognisku pandemii na świecie - poddawani będą dodatkowo, jak zakomunikowało chilijskie Ministerstwo Zdrowia - 72-godzinnej kwarantannie w hotelu, testowi i ewentualnie zostaną umieszczani dodatkowo na obserwacji w wyznaczonym szpitalu.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje