Reklama

Reklama

Koronawirus w Brazylii. Ponad 1,2 tys. zgonów w ciągu doby

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zmarły kolejne 1254 osoby zakażone koronawirusem - podało we wtorek (7 lipca) ministerstwo zdrowia tego kraju. Stwierdzono także 45 305 nowych przypadków zakażenia.

Po ogłoszeniu wtorkowego bilansu liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa w Brazylii wynosi 66 741. W sumie stwierdzono do tej pory 1 668 589 zakażeń. Brazylia po USA jest drugim krajem na świecie najmocniej dotkniętym przez wirusa SARS-CoV-2.

Wcześniej prezydent Brazylii Jair Bolsonaro ogłosił, że jest zakażony koronawirusem. 65-letni szef państwa wielokrotnie wyrażał sceptycyzm co do zagrożenia, jakie niesie COVID-19 i często je pomniejszał.

Reklama

Prezydent, należący do najbardziej "koronasceptycznych" przywódców państwowych, poddał się w poniedziałek testowi i badaniu rentgenowskiemu płuc, gdy wystąpiły u niego symptomy charakterystyczne dla wirusa, który atakuje głównie płuca.

"Jako prezydent zawsze jestem na pierwszej linii. Życie toczy się dalej, trzeba uważać na osoby starsze, ale nie panikować" - powiedział szef państwa podczas wywiadu z kilkoma kanałami telewizyjnymi. "Zaczęło się w niedzielę, nie czułem się zbyt dobrze, pogorszyło się w poniedziałek, czułem się zmęczony i miałem 38 stopni gorączki" - wyjaśnił.

"Lekarze dali mi hydroksychlorochinę i azytromycynę (antybiotyk), po których poczułem się lepiej. Teraz czuję się dobrze, normalnie" - mówił Bolsonaro i dodał, że będzie pracował w formie wideokonferencji.

Zdaniem wielu ekspertów rzeczywista liczba infekcji w Brazylii jest znacznie wyższa. Niektórzy oceniają, że prawdziwa liczba zakażonych może wynosić nawet około 10 mln.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama