Reklama

Reklama

Koronawirus w Austrii. Rozpoczynają się masowe testy

W Austrii rozpoczynają się masowe testy na obecność koronawirusa. W piątek (5 grudnia) testowanie na dużą skalę odbywa się w krajach związkowych Wiedeń, Tyrol i Vorarlberg. W stolicy Austrii ma być przeprowadzanych do 150 tys. testów dziennie. Celem władz jest przebadanie milionów ludzi - informują media.

Dzięki trwającej prawie trzy tygodnie blokadzie, która zostanie zniesiona w poniedziałek, przynajmniej jeśli chodzi o handel, wysoka liczba infekcji w Austrii ostatnio znacznie spadła.

Ograniczenia podróży w Boże Narodzenie

Niemniej jednak rząd zdecydował się na utrzymanie środków ostrożności. Obejmuje to m.in. ograniczenie podróży w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. 

Każdy, kto przybywa z obszaru ryzyka, w tym z Niemiec, musi zostać poddany dziesięciodniowej kwarantannie, którą można zakończyć najwcześniej po piątym dniu, uzyskując ujemny wynik testu.

Bazują na doświadczeniach sąsiada

W przypadku masowych testów Austria bazuje na doświadczeniach z sąsiedniej Słowacji. Tam podobne testy koronawirusowe przeprowadzono od 31 października do 1 listopada. Udział był formalnie dobrowolny, ale każdemu, kto nie miał negatywnego wyniku testu, nie wolno było iść do pracy przez dwa tygodnie. Dlatego tylko w pierwszej z kilku rund testowych 3,6 mln z 5,5 mln mieszkańców Słowacji przeszło szybki test.

Reklama

Innym przykładem masowych testów jest region Tyrolu Południowego w północnych Włoszech. W tej alpejskiej prowincji przebadano ponad 350 tys. mieszkańców. Test był pozytywny u około 1 proc. badanych, których skierowano na kwarantannę.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama