Reklama

Reklama

Koronawirus w Australii. Najwięcej zgonów w ciągu doby od początku epidemii

W ciągu ostatniej doby Australia odnotowała najwyższą od początku epidemii dzienną liczbę zgonów. Od soboty (25 lipca) z powodu COVID-19 zmarło tam 10 osób, wszystkie w stanie Wiktoria - poinformował premier rządu tego stanu, Daniel Andrews.

W stanie Wiktoria odnotowano też w ciągu ostatniej doby bardzo wysoką liczbę nowych zakażeń. Obecność koronawirusa wykryto u 459 osób. Więcej było wprawdzie w środę (22 lipca), gdy władze stanowe informowały o 483 infekcjach, ale był to odosobniony przypadek. W sobotę liczba nowych zakażeń wynosiła 357, ale w niedzielę znowu poszybowała powyżej 400 - podkreślił premier Andrews.

Druga fala epidemii

Druga fala epidemii, która w Australii dała się we znaki przede wszystkim w stanie Wiktoria, polega w głównej mierze na transmisji zakażeń w miejscach pracy, domach opieki społecznej i szpitalach, a także w wielkich hurtowaniach, składach towarowych, w chłodniach i w rzeźniach.

Reklama

"Co powiedzieć, gdy ludzie, mimo że czują się źle i mają objawy (COVID-19 -red.) chodzą do pracy?" - pytał podczas niedzielnego briefingu premier Andrews. "Jeśli dalej tak będzie, będziemy widzieć wciąż więcej i więcej zakażeń" - ostrzegł.

Stan odcięty od reszty kraju

Wiktoria, drugi pod względem ilości mieszkańców stan w Australii, jest odcięta od reszty kraju. Obowiązują w niej surowe restrykcje epidemiologiczne. Przeprowadzono tam już 45 tys. testów na obecność koronawirusa. Ocenia się, że w całym stanie jest około setki ognisk epidemii.

W Wiktorii od dwóch tygodni obowiązuje 40-dniowa kwarantanna. Do pomocy w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa zostały skierowane siły wojskowe oraz studenci ostatnich lat medycyny. Jednym z ich zadań jest ustalanie powiązań i kontaktów społecznych osób zakażonych.

W ciągu ostatniej doby odnotowano również nowe przypadki zakażeń w sąsiedniej Nowej Południowej Walii. Ich liczba była zdecydowanie mniejsza niż Wiktorii i nie przekroczyła 14 przypadków. Wszystkie były związane z restauracją na przedmieściach Sydney.

Pierwsza fala łagodna

W Australii, która przeszła pierwszą fazę epidemii stosunkowo łagodnie dzięki w porę zastosowanym restrykcjom sanitarno-epidemiologicznym, odnotowano dotąd 14 400 zakażeń i 155 przypadków śmiertelnych po przejściu COVID-19. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne