Reklama

Reklama

Koronawirus w Afryce. Częściej na COVID-19 umierają mężczyźni

Z badań statystycznych przeprowadzonych w 28 państwach Afryki wynika, że to mężczyźni częściej umierają z powodu COVID-19. Dane na temat śmiertelności w tej części świata ujawniła Światowa Organizacja Zdrowia.

Reklama

Jak podała AFP, ogółem 41 proc. zgłoszonych przypadków COVID-19 w badanych 28 krajach stanowiły kobiety, chociaż wskaźniki wahały się od 31 proc. kobiet w Nigerii, do 57 proc. w RPA. 

Reklama

- W większości krajów kobiety umierają z powodu COVID-19 nieco rzadziej niż mężczyźni - powiedziała dyrektor regionalna Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Afrykę Matshidiso Moeti.

Komplikacje u kobiet

Kobiety mieszkające w Afryce odczuły jednak bardziej niż mężczyźni ograniczony z powodu pandemii dostęp do usług zdrowotnych - są bardziej niż w poprzednich latach narażone na komplikacje podczas ciąż i porodów. 

- W 10 krajach nastąpił wzrost zgonów matek - wskazała Moeti, odnosząc się do innego badania, w którym analizowano dane zebrane między lutym a lipcem 2020 r. Najwyższe wskaźniki umieralności matek zanotowano na Komorach, w Mali, Senegalu i RPA.

Na kontynencie afrykańskim dostęp do opieki ginekologicznej i środków antykoncepcyjnych jest na niskim poziomie a ograniczenia związane z pandemią koronawirusa tylko pogorszyły sytuację. Przeciążone szpitale nie były w stanie przyjmować pacjentów szukających usług zdrowotnych niezwiązanych z zakażeniem się koronawirusem. Moeti wyjaśniła, że w ubiegłym roku więcej kobiet niż w poprzednich latach zostało zmuszonych do poddawania się nieformalnym, ryzykownym zabiegom aborcji.

WHO zaznaczyło, że wciąż zbiera dane, żeby mieć pełen obraz sytuacji w Afryce. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy