Reklama

Reklama

Koronawirus. Szwecja zniosła obostrzenia. "Szczepienia przynoszą efekty"

Szwecja zniosła obostrzenia wprowadzone przy wzroście zakażeń koronawirusem. Powodem jest stabilna sytuacja w szpitalach, wysoki wskaźnik wyszczepienia społeczeństwa oraz niska liczba nowych przypadków COVID-19 w kraju.

Główny epidemiolog kraju Anders Tegnell powiedział w środę rano w telewizji SVT, że "program szczepień przynosi rezultaty i wszystko wskazuje na to, że sytuacja zmierza w dobrym kierunku". 

- Jeśli sprawy zaczną iść w złym kierunku, będziemy działać. Nie złożyliśmy "broni", tylko ją odłożyliśmy - podkreślił, odnosząc się do możliwości ewentualnego przywrócenia obostrzeń.

Szwecja znosi obostrzenia. Co się zmieni?

Od środy w Szwecji przestały obowiązywać:

Reklama

  • limity zgromadzeń, które obowiązywały w kinach, teatrach i przy organizacji imprez masowych, w tym sportowych;
  • Lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte do późna, a goście siedzieć przy stolikach w dużych grupach; 
  • Tłumy będą mogły bawić się w klubach nocnych. Niektóre z nich już w nocy z wtorku na środę zorganizowały uroczyste odliczanie do "godziny zero".

Według przedstawicieli organizacji branży restauracyjnej pełne otwarcie "jeszcze pogorszy sytuację w związku z brakiem pracowników". W ubiegłym tygodniu w Szwecji poszukiwano 5 tys. kucharzy, kelnerów i innych pracowników gastronomii.

Jak powiedział Tegnell, zniesienie restrykcji nie obowiązuje osób niezaszczepionych, które "wciąż powinny zachowywać odstęp i unikać zbiorowisk". Jednocześnie szwedzkie władze nie zdecydowały się na kontrolę w miejscach publicznych zaświadczeń o przyjęciu szczepień przeciw Covid-19.

W Szwecji w ostatnich dniach liczba nowych zakażeń koronawirusem spadła do 500-600 w ciągu doby. Sytuacja w służbie zdrowia określana jest jako stabilna. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 35 pacjentów z Covid-19.

Do tej pory obie dawki szczepionki Covid-19 przyjęło 76,5 proc. osób powyżej 16 lat, a jedną 83,6 proc.

Koronawirus. Norwegia zniosła obostrzenia

Wcześniej, w sobotę, niemal wszystkie restrykcje zniosła Norwegia. Od 25 września przestały obowiązywać m.in. limity zgromadzeń oraz zalecenie zachowania dystansu społecznego. Bez ograniczeń można korzystać z restauracji, barów i klubów nocnych, organizować przyjęcia oraz brać udział w wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych.

Jedynym obostrzeniem, jakie pozostaje, jest konieczność poddania się izolacji w przypadku otrzymania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy