Reklama

Reklama

Koronawirus. Szczepionka Pfizera działa o wiele słabiej przeciw wariantowi B.1.351

Dominujący w Republice Południowej Afryki wariant koronawirusa B.1.351 obniża skuteczność szczepionki Pfizera o dwie trzecie. O wynikach najnowszych badań informuje Reuters.

Doradcy naukowi mają przedstawić rządowi propozycje zmodyfikowania metod walki z pandemią, zwłaszcza, że wcześniejsze analizy kliniczne wykazały też zmniejszoną skuteczność preparatów firm AstraZeneca, Johnson&Johnson (J&J) i Novavax w zapobieganiu COVID-19 po zakażeniu wariantem B.1.351. 

Reklama

Badanie laboratoryjne przeprowadzone w RPA, którego wyniki zostały opublikowane w amerykańskim tygodniku "New England Journal of Medicine", poważnie zaniepokoiło władze kraju, choć niektórzy specjaliści zwracają uwagę, że nie wiadomo, jak wyniki analiz klinicznych przekładają się na rzeczywistą skuteczność szczepionek.

Sporo wątpliwości

W wywiadzie dla Reutera konsultant ds. chorób zakaźnych Peter English powiedział, że analizy nie dowodzą na razie obniżonej skuteczności preparatu Pfizera, ponieważ dla ochrony przed COVID-19 ważna jest zarówno odporność komórkowa, jak i poziom antyciał, a naukowcy nie wiedzą jak dotąd, jak wysoki musi być poziom neutralizujących antyciał, by uzyskać właściwą odpowiedź immunologiczną.

W środę władze RPA poinformowały, że kraj ten jako pierwszy zacznie szczepienia preparatem Johnson&Johnson, by zastąpić szczepionkę firmy AstraZeneca, która w badaniu klinicznym okazała się niewystarczająco skuteczna wobec południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa.

Preparat J&J nie został dotychczas dopuszczony do użytku przez żaden kraj. Akcja szczepienia nim medyków w RPA jest zaplanowana w ramach dodatkowych badań.

WHO rekomenduje stosowanie AstraZeneki

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje jednak stosowanie szczepionki AstraZeneca również w krajach, gdzie obecny jest wariant B.1351. Eksperci sądzą bowiem, że preparat zapewnia ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i śmiercią.

Minister zdrowia RPA Zweli Mkhize poinformował w środę, że rząd oczekuje wkrótce dostawy 500 tys. dawek szczepionki Pfizera oraz około 7 mln dawek do czerwca.

W RPA zdiagnozowano jak dotąd blisko 1,5 mln zakażeń koronawirusem - ponad jedną trzecią przypadków wykrytych w Afryce - a na COVID-19 zmarło około 48,5 tys. chorych.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom – darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy