Reklama

Reklama

Koronawirus. Szczepionka firmy Moderna z wysoką skutecznością

Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna podała w poniedziałek (16 listopada), że jej eksperymentalna szczepionka wykazała skuteczność na poziomie 94,5 proc. w zapobieganiu chorobie COVID-19 na podstawie wstępnych wyników badań klinicznych. To już druga amerykańska firma, która w ciągu tygodnia ogłosiła wyniki znacznie przekraczające oczekiwania. O odkryciu informuje Reuters.

- Będziemy mieć szczepionkę, która może powstrzymać COVID-19 - powiedział prezes Moderna Stephen Hoge w wywiadzie telefonicznym.

Skuteczność szczepionki obliczono na podstawie potwierdzonych dotychczas infekcji koronawirusem wśród uczestników badań klinicznych. Wśród 30 tys. uczestników badań 95 uległo zakażeniu, z czego 90 z nich to osoby, które zamiast szczepionki otrzymały placebo.

Jak podała Moderna, 11 z infekcji były ciężkimi przypadkami, a wszystkie z nich dotyczyły grupy kontrolnej. 15 zakażonych osób to seniorzy.

Badanie nie wykazało znaczących skutków ubocznych szczepionki, z których większość była "łagodna lub umiarkowana". Najczęstszym efektem ubocznym po pierwszej dawce szczepionki był ból w miejscu wykonania zastrzyku (2,7 proc.), zaś po drugiej - zmęczenie (9,7 proc.), ból mięśni (8,9 proc.), ból stawów (5,2 proc.) i ból głowy (4,5 proc.). Jak podaje firma, objawy te "były generalnie krótkotrwałe".

Reklama

Ostateczna ocena skuteczności może się jeszcze zmienić w miarę trwania badań i wykrywania kolejnych przypadków. Firma planuje złożyć wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do użytku w trybie nadzwyczajnym w USA w przeciągu tygodni, ale w pierwszej kolejności otrzymają je tylko osoby szczególnie narażone na infekcję. Według szacunków firmy, szeroka dystrybucja preparatu nastąpi najwcześniej na przełomie I i II kwartału 2021 roku.

Innowacyjna technologia

Mechanizm działania szczepionki opiera się na mRNA - fragmencie informacji genetycznej, który ma pomóc gospodarzowi wytworzyć białko antygenowe do zwalczania SARS-CoV-2. To eksperymentalny wariant szczepionki, nie stosowano go nigdy wcześniej.

Główną zaletą szczepionki Moderna jest to, że nie wymaga przechowywania w bardzo niskiej temperaturze, co ułatwi jej dystrybucję. Firma Moderna przewiduje, że będzie stabilna w standardowych temperaturach lodówki od 2 do 8 stopni Celsjusza (36 do 48 °F) przez 30 dni i może być przechowywana do 6 miesięcy w temperaturze -20 stopni Celsjusza. 

Z kolei szczepionka firmy Pfizer musi być wysyłana i przechowywana w temperaturze -70 °C. Można ją przechowywać w standardowej temperaturze lodówki do 5 dni lub do 15 dni w termicznym pudełku wysyłkowym.

Szczepionka Moderny była częścią programu amerykańskiego rządu "Operation Warp Speed". W sierpniu umowę na co najmniej 80 mln dawek preparatu firmy zawarła Unia Europejska.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy