Reklama

Reklama

Koronawirus. Sekretarz generalny ONZ przestrzega przed globalną recesją

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł w czwartek, że globalna recesja w związku z pandemią koronawirusa "jest prawie pewna". "Jesteśmy w stanie wojny z wirusem, stawką są miliony istnień ludzkich" - powiedział podczas wideokonferencji w Nowym Jorku.

Zdaniem Guterresa obecne reakcje poszczególnych krajów na pandemię "są niewspółmierne do globalnej skali i złożoności kryzysu". "Globalna recesja - być może rekordowych rozmiarów - jest niemal pewna" - ostrzegł.

"Normalne zasady już nie obowiązują"

"Jest to chwila, która wymaga skoordynowanych, zdecydowanych i innowacyjnych działań politycznych wiodących gospodarek świata" - powiedział Guterres - Znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji i normalne zasady już nie obowiązują".

"Jesteśmy w stanie wojny"

Zdaniem Guterresa "świat stoi w obliczu wspólnego wroga". "Jesteśmy w stanie wojny z wirusem" - podkreślił szef ONZ i wezwał światowych liderów, aby wspólnie zaoferowali pilną i skoordynowaną reakcję na globalny kryzys.

Reklama

"Stawką są miliony istnień ludzkich"

Według sekretarza generalnego ONZ najważniejsza obecnie jest globalna solidarność. "Stawką są miliony istnień ludzkich. Na świecie musi być solidarność, szczególnie z najbiedniejszymi krajami" - zaapelował.

"Udowodniono, że wirus może być powstrzymany - zapewnił Guterres - Musi być powstrzymany. Jeśli pozwolimy wirusowi rozprzestrzeniać się jak pożarom, szczególnie w najbardziej wrażliwych regionach świata, zginą miliony ludzi".

Potrzeba wsparcia

Guterres wezwał wszystkie kraje do zwiększenia wydatków na opiekę medyczną i pomoc krajom mniej przygotowanym na walkę z kryzysem, w tym poprzez wspieranie wysiłków Światowej Organizacji Zdrowia. Podkreślił, że cała gospodarka światowa powinna mieć zagwarantowaną płynność systemu finansowego i że banki muszą wykorzystać swoją odporność, aby wspierać swoich klientów.

Zdaniem Guterresa globalna solidarność jest nie tylko imperatywem moralnym, ale leży w interesie wszystkich. "Musimy natychmiast przejść z sytuacji, w której każdy kraj wdraża własne strategie zdrowotne, do strategii zapewniającej w przejrzysty sposób skoordynowaną globalną reakcję, w tym poprzez pomoc krajom mniej przygotowanym do stawienia czoła kryzysowi" - powiedział.

"Trzeba skupić się na ludziach"

Sekretarz generalny ONZ podkreślił także, iż "przywódcy krajów G20 podjęli kroki w celu ochrony swoich obywateli i gospodarek poprzez wiele wyrzeczeń". "Musimy zastosować tę samą logikę w stosunku do najuboższych krajów w naszej globalnej wiosce, aby zmniejszyć ich zadłużenie" - wezwał Guterres i dodał, że Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy odgrywają "kluczową rolę" w tym względzie.

Według Guterresa z ekonomicznego punktu widzenia "trzeba skupić się na ludziach - najbardziej bezbronnych i biednych oraz na małych i średnich przedsiębiorstwach". "Oznacza to wsparcie finansowe, zapewnienie ubezpieczeń, ochronę socjalną i zapobieganie bankructwu oraz utraty pracy" - mówił szef ONZ.

Pandemia koronawirusa rozprzestrzeniła się z Chin na 175 krajów na całym świecie. Do tej pory zaraziło się 227 tys. osób, ponad 10 tys. zmarło. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy