Reklama

Reklama

Koronawirus. Rosja rozpoczęła testy szczepionki

W Rosji rozpoczęły się testy szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformowała tamtejsza służba nadzoru sanitarnego. Według ostatnich oficjalnych danych, w Rosji stwierdzono 199 przypadków zarażenia nowym patogenem.

Jak informuje Rospotriebnadzor, testy szczepionki rozpoczęto w centrum wirusologii i biotechnologii "Wektor". Oficjalny komunikat głosi, że pierwsze próby prowadzone są na zwierzętach, przede wszystkim na myszach. 

"Etap ten jest niezbędny, ponieważ należy upewnić się, że nowy preparat jest nieszkodliwy, a także wyjaśnić, w jakim stopniu jest zdolny do wywołania odpowiedzi odpornościowej" - poinformował urząd.

Szczepienia możliwe za ok. pół roku?

Wcześniej ministerstwo zdrowia Rosji podało, że naukowcom udało się zsekwencjonować genom SARS-CoV-2 z materiału pobranego od jednego z zakażonych pacjentów.

Rosyjscy uczeni tłumaczą, że rozpoczęcie szczepień będzie możliwe najwcześniej za sześć-siedem miesięcy. 

Reklama

Do tego czasu Rosja, korzystając z doświadczeń innych państw, wprowadza coraz więcej ograniczeń, które mają spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. 

Władze Rosji zamknęły granice, każdego kto przyjeżdża wysyłają na kwarantannę i zakazały organizowania imprez i zgromadzeń.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama