Reklama

Reklama

Koronawirus. Robert ​Biedroń apeluje do prezydenta

Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń zaapelował w środę do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z sytuacją dotyczącą koronawirusa. "Usiądźmy ponad podziałami i porozmawiajmy na ten temat" - mówił. "Apelujemy do opozycji, by sprawy koronawirusa nie wykorzystywać do bieżącej działalności politycznej" - odpowiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Biedroń odniósł się do sytuacji epidemiologicznej w Europie związanej z koronawirusem podczas konferencji prasowej przed szpitalem w Nowym Mieście Lubawskim. "Mam apel do wszystkich sił politycznych i środowisk - nie możemy zarówno ulegać panice, jak nie możemy bagatelizować tego niebezpieczeństwa" - powiedział europoseł. Jak dodał, jedno i drugie byłoby nierozsądne, a w tej sprawie trzeba zachowywać się rozważnie.

"Po prostu usiądźmy, porozmawiajmy"

"Po pierwsze apeluję do prezydenta Dudy, żeby zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Bez paniki, bez histerii, po prostu usiądźmy, porozmawiajmy" - przekonywał.

Reklama

Biedroń powołał się na artykuł Konstytucji, zgodnie z którym RBN odpowiada za kwestie związane z bezpieczeństwem kraju, a więc także z zagrożeniami epidemiologicznymi. Według niego zwołanie Rady ma służyć przede wszystkim "rozpoznaniu sytuacji". "Spotkajmy się z inspekcją sanitarną, osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo naszego kraju, ministrem zdrowia. Niech opozycja pozna także strategię tego rządu, której przecież nie znamy" - powiedział polityk.

Według niego opozycja powinna znać strategię walki z koronawirusem, żeby uspokajać sytuację w naszym kraju, jednocześnie przygotowując się rozsądnie do tej sytuacji. Dodał, że jako jeden z liderów opozycji chce mieć pewność, że polski rząd trzyma rękę na pulsie. "Usiądźmy ponad podziałami i porozmawiajmy na ten temat" - apelował.

Przypomniał, że we Włoszech epidemia została zapoczątkowana w małej miejscowości, gdzie - jak mówił - władze nie przygotowały odpowiednio miejscowego szpitala na przeciwdziałanie takiemu zagrożeniu.

Odpowiedź Spychalskiego

"Apelujemy do opozycji, by sprawy koronawirusa, w której na bieżąco, w pełni przekazujemy informacje nie wykorzystywać do bieżącej działalności politycznej, a w szczególności kampanii wyborczej. Jeżeli opozycja chce pomagać w tym zakresie, to apeluje, by nie produkowała fake newsów"- tak rzecznik prezydenta Błażej Spychalski odniósł się do apelu Roberta Biedronia.

Nawiązał do doniesień - zdementowanych przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę, że za test na obecność koronawirusa musi zapłacić pacjent. "W tej chwili każdy pacjent, który trafia do szpitala z podejrzeniem objawów lub zarażenia koronawirusem, ma badanie bezpłatne" - zapewnił w rozmowie z środowym "Super Expressem" Kraska.

"Powoli umierają szpitale powiatowe"

Podczas konferencji w Nowym Mieście Lubawskim Biedroń odniósł się również do problemów życia w średniej i małej wielkości miastach, w których - jak ocenił - powoli umierają szpitale powiatowe.

Po raz kolejny w tej kampanii powtórzył, że po erze inwestycji w wielkie ośrodki miejskie musi nadejść czas rozwoju mniejszych miast, które dotąd były zaniedbywane. Zdaniem polityka, władza musi tworzyć infrastrukturę, która pozwoli przetrwać takim miejscowościom. Przypomniał, że Lewica domaga się zwiększenia dofinansowania służby zdrowia do 7,2 proc. PKB w 2024 r, aby poprawić standard usług publicznych.

Podkreślił, że personel medyczny musi godnie zarabiać, a szpitale wymagają dofinansowania. "Chroniczne niedoinwestowanie szpitali samorządowych obsługiwanych przez powiaty, gminy czy województwa prowadzi do katastrofy społecznej, nie tylko zdrowotnej" - stwierdził europoseł.

"Bez pieniędzy nie da się funkcjonować"

Uczestniczący w konferencji dyrektor nowomiejskiego szpitala powiatowego Bogumił Kurowski apelował do wszystkich kandydatów w wyborach prezydenckich o to, żeby "wstawili się za ochroną zdrowia", aby pacjenci mieli do niej dobry dostęp. "Jesteśmy potrzebni, ale bez pieniędzy nie da się funkcjonować" - zaznaczył.

Dyrektor ocenił, że sytuacja finansowa wielu podobnych szpitali jest bardzo zła, a ich istnienie jest uwarunkowane bieżącym dofinansowaniem działalności przez właścicieli. Dodał, że szpitalom dokuczają też coraz bardziej braki kadrowe.

Zbiórka podpisów trwa

W środę Biedroń odwiedza woj. warmińsko-mazurskie; zbiera podpisy poparcia i spotyka się z sympatykami na wiecach wyborczych w Nowym Mieście Lubawskim, Iławie i Olsztynie. Jak mówił dziennikarzom, Lewica zebrała już ponad 100 tys. podpisów pod jego kandydaturą, ale zbiórka będzie nadal trwała.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja bieżącego roku. O mandat ubiegają się również m.in. walczący o reelekcję Andrzej Duda, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), europoseł Robert Biedroń (Wiosna), lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł Konfederacji Krzysztof Bosak oraz kandydat niezależny Szymon Hołownia. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy