Reklama

Reklama

Koronawirus: Rekordowy wzrost zachorowań w Korei Południowej

W Chinach kontynentalnych zanotowano w piątek 427 nowych przypadków koronawirusa, z czego 423 w prowincji Hubei będącej epicentrum epidemii - poinformowały w sobotę władze sanitarne. W Korei Płd. natomiast zanotowano rekordowy dzienny wzrost zachorowań - 594.

W Chinach, poza prowincją Hubei i jej stolicą Wuhan, zanotowano zaledwie cztery nowe przypadki zachorowań, co jest najniższą liczbą od czasu rozpoczęcia notowań w styczniu.

W samej prowincji Hubei przytłaczającą większość nowych przypadków wykryto w najciężej dotkniętym przez epidemię mieście Wuhan - 420.

Po uwzględnieniu danych z piątku łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Chinach wzrosła do 79 251 a liczba ofiar śmiertelnych do 2 835, o 47 więcej niż w dniu poprzednim (z czego 45 w Hubei).

Zdaniem części ekspertów apogeum nowych zachorowań w Chinach może już mijać. Wskazuje się, że Chiny zastosowały radykalne środki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się patogenu - ścisłą kwarantannę domową, znaczne ograniczenia przemieszczania się i ruchu pojazdów oraz przedłużenie przerwy świątecznej związanej z Nowym Rokiem Księżycowym.

Reklama

Epidemia wywarła już i wywrze w przyszłości znaczny negatywny wpływ na chińską gospodarkę. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że wzrost gospodarczy Chin zmniejszy się w br. o 0,4 proc. do 5,6 proc. Wzrost gospodarki światowej może zmniejszyć się o 0,1 proc.

Sytuacja w Korei Południowej

Władze Korei Południowej poinformowały w sobotę o kolejnych 219 przypadkach zakażenia koronawirusem. Tym samym bilans osób zainfekowanych wzrósł do 3150. Do tej pory zmarło w tym kraju 16 osób na Covid-19.

Kilka godzin wcześniej w sobotę Koreańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (KCDC) poinformowało o rekordowo wysokim dziennym wzroście zachorowań - do 594. To największy wzrost od wykrycia pierwszego potwierdzonego przypadku 20 stycznia.

Większość dotychczasowych przypadków zakażenia wykryto w mieście Daegu znajdującym się w południowo-wschodniej części kraju. 

Wirus wywołuje groźne zapalenie płuc

Epidemia koronawirusa Covid-19, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się w grudniu 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei. Sprzedawano tam m.in. dzikie zwierzęta, od których najprawdopodobniej pochodzi wirus.

Koronawirus rozprzestrzenił się na ok. 50 krajów, w których odnotowano dotąd 88 przypadków śmiertelnych, w tym najwięcej w Iranie, we Włoszech, w Korei Południowej i w Japonii. W sumie na świecie zakażonych jest ponad 83 tys. ludzi.

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje