Koronawirus. Rekordowe wzrosty liczby zakażeń na Ukrainie i Węgrzech
Minionej doby Ukraina i Węgry odnotowały rekordowe wzrosty liczby zakażonych koronawirusem. Na Ukrainie potwierdzono 2723 zakażenia, a na Węgrzech 459.
Na Ukrainie poprzedniego dnia potwierdzono 2723 zakażenia koronawirusem, 51 chorych na COVID-19 zmarło, a 937 wyzdrowiało - przekazał w piątek 4 września ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To najwięcej infekcji wykrytych jednego dnia od początku pandemii.
Minister zwrócił uwagę, że minionej doby hospitalizowano rekordową liczbę zakażonych - 532 osoby.
Poprzednio o najwyższym dobowym bilansie zakażeń (2495) poinformowano w środę.
W czwartek przeprowadzono na Ukrainie ok. 50 tys. testów na obecność koronawirusa w organizmie, a najwięcej infekcji wykryto w obwodzie charkowskim (371) i w Kijowie (319).
Łącznie na Ukrainie zakażenie koronawirusem potwierdzono u 130 951 osób, zmarło od początku pandemii 2761 chorych na Covid-19, a wyzdrowiało 60 613 pacjentów. W kraju jest 67 577 aktywnych przypadków.
W ubiegłym tygodniu ukraiński rząd przedłużył w kraju tzw. kwarantannę adaptacyjną do 31 października oraz wprowadził tymczasowy zakaz wjazdu dla obcokrajowców, który obowiązuje od 28 sierpnia do 28 września.
Kolejny rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem zanotowały także Węgry: w ciągu ostatniej doby stwierdzono 459 nowych infekcji - wynika z danych opublikowanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.
Zmarła też 82-letnia kobieta chora na COVID-19, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych tej choroby na Węgrzech do 621.
Do tej pory na Węgrzech wykryto 7382 zakażenia koronawirusem. Prawie 4 tys. osób już wyzdrowiało.
Liczba aktywnych zakażeń wzrosła do 2817. Zwiększyła się też liczba chorych wymagających opieki szpitalnej - obecnie jest ich 120, z czego ośmioro oddycha przy pomocy respiratora.
Kierowniczka Oddziału Chorób Zakaźnych Narodowego Centrum Zdrowia (NNK) Agnes Galgoczi poinformowała w piątek w telewizji M1, że o ile w pierwszej fali zakażeń średnia wieku osób zainfekowanych wynosiła 67 lat, to teraz spadła do 26 lat. Jak podkreśliła, ogniskami zakażeń są teraz miejsca uczęszczane głownie przez młodych ludzi: obozy, lokale rozrywkowe i śluby.
Dodała, że z tego powodu obciążenie systemu opieki zdrowotnej było wiosną znacznie wyższe niż obecnie.