Reklama

Reklama

Koronawirus. Rafał Trzaskowski zwołał sztab kryzysowy

W poniedziałek, o godz. 13 w Warszawie zebrał się sztab kryzysowy zwołany przez prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego w związku z zagrożeniem koronawirusem. Na obserwacji w stołecznych szpitalach z podejrzeniem zakażenia jest 13 osób, w tym dwoje dzieci - wynika z informacji PAP.

W sztabie kryzysowym udział wzieli m.in. dyrektor wojewódzkiego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Paweł Błasiak, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Michał Domaradzki i przedstawiciele Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego.

Reklama

"Chcemy ustalić pewien algorytm czynności. Sytuacja jest dosyć dynamiczna - tak, jak wszyscy obserwujemy - więc chcemy być przygotowani maksymalnie dobrze" - powiedział PAP szef Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Jedną ze szczegółowo omawianych kwestii była informacja sanepidu na temat liczb osób na obserwacji w szpitalach z podejrzeniem zakażenia i tych, które są pod nadzorem epidemicznym w związku z tym, że nie mają objawów, ale mogły mieć kontakt z zakażonymi. Domaradzki wyjaśnił, że służby chcą obserwować dynamikę rozwoju sytuacji w Warszawie i rozpoznać ewentualną skalę, aby przygotować się do działań.

Hospitalizowano 13 osób

Z informacji uzyskanych przez PAP w ratuszu wynika, że w Warszawie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia jest 13 osób - siedem, w tym dwoje dzieci, w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej oraz sześć w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów. To o dwie osoby mniej niż według danych piątkowych. Pod nadzorem znajduje się natomiast ponad 370 osób.

Jak podał Domaradzki, miasto przygotowało ponadto zapotrzebowanie asortymentowe, obejmujące m.in. kombinezony, rękawiczki czy płyny dezynfekujące, dla miejskich jednostek medycznych, z którym zwróciło się do strony rządowej.

Władze Warszawy wydały także zalecenia dla pracowników urzędu i jego jednostek, w których wskazano, jak należy się zachować, jeśli np. powróciło się niedawno z kraju ryzyka. Takie osoby powinny m.in. zgłosić się do służb epidemicznych, uważnie obserwować stan swojego zdrowia oraz śledzić komunikaty GIS i MZ.

Stan podwyższonej gotowości w szpitalach

W ponad dwudziestu warszawskich szpitalach w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa od piątku decyzją wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła obowiązuje stan podwyższonej gotowości. Na całym Mazowszu podwyższono gotowość łącznie w sześćdziesięciu placówkach.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Od 31 grudnia 2019 r. do 1 marca br. zanotowano 87 tys. 24 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2 tys. 979 zgonów - podał w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny. GIS nie zaleca podróżowania m.in. do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

W Europie największą liczbę przypadków odnotowano we Włoszech, zwłaszcza w północnych regionach Lombardia i Wenecja Euganejska; w całym kraju odnotowano 41 zgonów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy