Reklama

Reklama

Koronawirus. Puste restauracje we Włoszech. Wiele nie przetrwało lockdownu

Około 1000 lokali w samym Rzymie wkrótce zostanie zamkniętych. Restauratorzy nie poradzili sobie z przetrwaniem długiego lockdownu, a po otwarciu klienci nie wrócili. Mniej jest też zagranicznych turystów, na których liczyło wielu właścicieli włoskich restauracji.

Większość restauracji pokonały długi. Konieczność spłaty wielotysięcznych zobowiązań utrudnia branży gastronomicznej podniesienie się po lockdownie.  

- Tarcze rządowe nie wystarczają. Mamy pracowników, którzy siedzą w domach, bez pensji, ale i bez zapomogi, bo te docierają z dużym opóźnieniem. Oni nie mogą sobie dorobić, bo nie ma pracy - mówił włoskiej korespondentce Polsat News Urszuli Rzepczak Massimo, właściciel restauracji w Rzymie. Dodawał, że rządowe wsparcie dla ograniczonych obostrzeniami sektorów gospodarki nie wystarcza. 

- Dziś przyszły rachunki na dziesięć tysięcy euro! Co my możemy zrobić, nawet ze wsparciem rządowym? Z czego mamy płacić? Jesteśmy w wielkim kryzysie - tłumaczył swoją sytuację.  Zaznaczył, że "w każdym z tych listów są wezwania do zapłaty po 5-6 tysięcy euro". - Na razie trzymamy się, żeby mieć za co zjeść obiad i kolację - dodał. Dochody otwartych od niedawna lokali nie zawsze pozwalają na spłatę długów.

Reklama

Brak klientów

Wielu z restauratorów liczących na zwiększony po miesiącach lockdownu ruch turystyczny, zawiodło się. Turystów jest mniej, a i sami Włosi nie chodzą do restauracji tłumnie. - Żyjemy z turystów. W moim lokalu jest ich zero. Jesteście pierwszymi cudzoziemcami, których widzimy - podkreślił Massimo. 

Obecnie we Włoszech wstęp do lokali mają tylko osoby z certyfikatami covidowymi, czyli zaszczepione co najmniej jedną dawką lub posiadające negatywny wynik testu na COVID-19. Większość restrykcji została zniesiona. Rząd w Rzymie wprowadził podział na strefy o różnym stopniu rygoru sanitarnego, cały kraj znajduje się w tzw. białej strefie. To, która prowincja znajdzie się w jakiej strefie, zależy od liczby zakażeń. 

Według danych rządu we Włoszech w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest 67 proc. ludności kraju. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje