Reklama

Reklama

Koronawirus przyczyną co piątego zgonu w Wielkiej Brytanii

Ponad jedna piąta wszystkich zgonów w Anglii i Walii jest obecnie spowodowana przez koronawirusa, a w Londynie jest to prawie połowa - wynika z danych przedstawionych we wtorek przez brytyjski urząd statystyczny (ONS).

Dane wskazują też, że przedstawiane codziennie przez ministerstwo zdrowia bilanse zgonów są niedoszacowane o ok. 10 proc.

Jak podaje ONS, w ciągu siedmiu dni - od 28 marca do 3 kwietnia włącznie, czyli w 14. tygodniu tego roku - w Anglii i Walii zanotowano 16 387 zgonów. To wzrost o 5 246 w porównaniu z poprzednim tygodniem, a także o 6 082 więcej niż pięcioletnia średnia dla 14. tygodnia roku. 

Koronawirus przyczyną co piątego zgonu

To również większa liczba zgonów niż w jakimkolwiek tygodniu od 2005 r., gdy ONS zaczął prowadzić szczegółowe tygodniowe statystyki, i odwrócenie normalnego trendu, zgodnie z którym wraz z końcem zimy liczba zgonów spada.

Reklama

Spośród tych 16 387 zgonów koronowirus był przyczyną w 3 475 przypadkach, co stanowi 21,2 proc., podczas gdy w poprzednim tygodniu było to 4,8 proc. Ale w Londynie, który jest najmocniej dotknięty epidemią, koronawirus był przyczyną aż 46,6 proc. zgonów.

Zwraca uwagę, że koronawirus odpowiada za 57 proc. spośród 6 082 zgonów przekraczających średnią pięcioletnią. Ale wskazywane jest, że w przypadku części pozostałych zgonów obecność koronawirusa mogła nie zostać stwierdzona lub może on być pośrednią ich przyczyną, np. dlatego, że w czasie wprowadzonych restrykcji ludzie rzadziej leczą się z powodu innych schorzeń lub może być wyższa liczba zgonów związanych z zaburzeniami psychicznymi.

Dane spoza szpitali

ONS podał także, że 3 716, czyli 90,2 proc. wszystkich zgonów z powodu koronawirusa, które stwierdzono do końca 14. tygodnia roku włącznie, miało miejsce w szpitalach, 217 - w domach opieki, 136 - w domach, 33 - w hospicjach, zaś 20 - w innych miejscach.

Ministerstwo zdrowia w codziennych komunikatach przedstawia jedynie dane o zgonach ze szpitali, które spływają niemal na bieżąco. Dane ONS są znacznie dokładniejsze, ale opracowywane są z półtoratygodniowym opóźnieniem, zatem są one niezbyt przydatne do obserwowania bieżących trendów i podejmowania na tej podstawie decyzji.

Według bilansu ministerstwa z wtorku, w Wielkiej Brytanii zmarło dotychczas z powodu koronawirusa 12 107 osób.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy