Reklama

Reklama

Koronawirus. Powstał lek całkowicie neutralizujący SARS-CoV-2

Naukowcy z Pittsburgha opracowali lek, który całkowicie neutralizuje koronawirusa SARS-CoV-2. Lek, roboczo nazywany AB-8, zawiera cząstki przeciwciał, którymi dotychczas leczono pacjentów chorych na COVID-19. AB-8 ma być całkowicie bezpieczny, nie generuje szeregu przeciwciał, jak w przypadku szczepionki, a więc nie stwarza zagrożenia wywołania skutków ubocznych.

W walce z zakażeniami koronawirusem dotychczas podawano pacjentom plazmę, wytrąconą z osocza krwi osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Jednak szeroka gama przeciwciał zawartych w osoczu ozdrowieńców z różną skutecznością radziła sobie z wirusem. 

Naukowcy z Pittsburgha wyizolowali konkretny typ przeciwciał, który całkowicie blokuje wirusa SARS-CoV-2. 

Przeciwciała powstrzymujące COVID-19 działają na zasadzie przyłączania się i blokowania tzw. białka kolca, którego koronawirus używa do przyłączania się do określonych receptorów w ludzkich komórkach. Dzięki żmudnej analizie molekularnej naukowcy z UPMC zidentyfikowali niewielki fragment neutralizujących przeciwciał.

Reklama

Wydaje się, że ta bardzo mała cząsteczka ma znaczną przewagę nad innymi lekami, a być może także szczepionkami.

Lek nie musi być podawany dożylnie

- Jest mała, jest silna, jest częścią ludzkiego układu odpornościowego, a rozmiar pozwala na zażycie np. przez inhalator - wyjaśnił dr John Mellors z University of Pittsburgh Medical Center.

AB-8 nie zawiera szeregu przeciwciał, jak szczepionka, która może powodować skutki uboczne. Nie musi też być podawany dożylnie. Mógłby być stosowany w leczeniu osób już zakażonych oraz prewencyjnie stosowany w populacjach "wysokiego ryzyka".

Testy kliniczne

Obecnie trwają testy kliniczne na zwierzętach, głównie myszach, które na zakażenie reagują bardzo podobnie jak ludzie. Naukowcy zapewniają, że wykazano, iż lek jest bezpieczny.

Eksperci sądzą, że testy na ludziach mogłyby przebiegać szybciej i sprawniej niż w przypadku szczepionki. Mają rozpocząć się na początku 2021 r.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy