Reklama

Reklama

Koronawirus. Pierwszy region w Rosji wprowadza ostre ograniczenia

Wstrzymana działalność galerii handlowych, kawiarni, restauracji, zamknięte kluby fitness i baseny - na takie kroki zdecydowały się władze Buriacji, pierwszego regionu w Rosji, gdzie wprowadzone zostaną ostre ograniczenia z powodu drugiej fali epidemii COVID-19.

Władze Buriacji, leżącej w azjatyckiej części Rosji nad jeziorem Bajkał, zdecydowały się na ten krok, ponieważ region boryka się z brakiem wolnych miejsc w szpitalach i deficytem lekarstw. Ograniczenia będą obowiązywać przez dwa tygodnie - od 16 do 30 listopada.

Reklama

Nie będą działać centra handlowe i kina, baseny, salony kosmetyczne, kluby fitness. Spośród placówek handlowych pracują tylko apteki, sklepy spożywcze i z towarami pierwszej potrzeby. Zamknięte zostają wszystkie restauracje i bary oprócz stołówek w zakładach pracy i restauracji w hotelach.

Kończą się miejsca w szpitalach

W głównym mieście Buriacji, Ułan Ude, zajętych jest ponad 90 proc. miejsc szpitalnych, a ogółem w republice - 83 procent. W laboratoriach wykonujących testy na koronawirusa znajduje się 25 tys. nieopracowanych testów, mimo że laboratoria pracują przez całą dobę. Liczba zakażeń wciąż rośnie, przy czym połowa wykrywanych przypadków koronawirusa to ludzie młodzi, w wieku od 19 do 30 lat - poinformował niedawno szef regionu Aleksiej Cydenow.

Już wcześniej jedna trzecia pracowników w zakładach pracy i większość uczniów w szkołach została przeniesiona na pracę lub naukę zdalną.

Cydenow obiecał, że po 30 listopada ograniczenia zostaną cofnięte, i zapewnił, że władze oceniły wpływ dwutygodniowej przerwy w działalności na biznes.

Zobacz też: Kolejne restrykcje w Niemczech? Chodzi m.in. o święta

Tłumy ruszyły do sklepów

Po tym, jak 14 listopada szef republiki zapowiedział wejście w życie ograniczeń od poniedziałku, ludzie tłumnie ruszyli do centrów handlowych i sklepów, by zrobić zakupy.

Według danych urzędu sanitarnego Rospotriebnadzor w Buriacji zarejestrowano ponad 15 tys. zakażeń koronawirusem.

Z Moskwy Anna Wróbel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje