Reklama

Koronawirus. Nowy Jork: Niebezpieczne skutki pandemii

Amerykańskie ministerstwo zdrowia informuje, że skutki izolacji i stresu spowodowane epidemią są równie niebezpieczne jak sam wirus. W Nowym Jorku w czasie pandemii ponad pięć tysięcy osób zmarło na choroby niespowodowane wirusem, przede wszystkim na zawały serca i udary mózgu.

Doktor Oxiris Barbot, nowojorska komisarz do spraw zdrowia, stwierdziła, że stres i strach również stanowią zagrożenie dla ludzkiego organizmu.

Lęk przed zakażeniem korowirusem powoduje, że część ludzi obawia się szpitala, nie przychodzą na umówione zabiegi i kontrolne wizyty. Boją się również dzwonić po karetkę pogotowia.

Sytuację pogarsza galopujące bezrobocie, które również sprawia, iż ludzie czują się zagrożeni. 

"Ponad 33 mln Amerykanów jest bez pracy i połowa z nich straciła ubezpieczenie medyczne" - mówi prof. Ateev Mehrotra z Uniwersytetu Harvarda. Pobyt w szpitalu i wizyta u lekarza wiążą się z dużymi kosztami. 

Również amerykańscy psycholodzy i psychiatrzy informują, że stracili kontakt z wieloma pacjentami wymagającymi stałej opieki. To, jak podkreśla dr Oxiris Barbot, doprowadza do rosnącej fali samobójstw i przemocy.

Reklama

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy