Reklama

Reklama

Koronawirus. Nowe badania: Superroznosiciele odpowiadają za większość zakażeń

Na to, czy jakaś osoba może być superroznosicielem koronawirusa wpływa wiek, waga i etap przebiegu infekcji – czytamy w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Badania obserwacyjne przeprowadzono wśród 194 osób, a badania eksperymentalne były prowadzone wśród ośmiu innych naczelnych zakażonych COVID-19. Wykazały one, że ilość wydychanych kropelek zawierających wirusa znacząco różni się w zależności od nasilenia zakażenia, wieku oraz masy ciała. Wyższy wskaźnik masy ciała oraz zaawansowany wiek przyczyniają się do produkowania trzykrotnie większej liczby kropelek.

Zespół naukowców z Tulane University, Harvard University, Massachusetts Institute of Technology i Massachusetts General Hospital ustalił, że 18 proc. badanych osób produkowało 80 proc. wszystkich wydychanych przez grupę kropelek.

Reklama

"Sugeruje to, że podobnie jak w przypadku innych chorób zakaźnych obowiązuje tu zasada 20/80, tj. około 20 proc. osób odpowiada za 80 proc. transmisji" - napisali autorzy publikacji.

Podobnie jak w przypadku gruźlicy

U naczelnych liczba kropelek wzrastała wraz z rozwojem choroby, także u tych, które przechodziły COVID-19 bezobjawowo, osiągając szczyt tydzień po zakażeniu. Po dwóch tygodniach wracała ona do normy. Gdy choroba rozwijała się, cząsteczki przenoszące wirusa stawały się mniejsze, co sprzyjało temu, że dłużej utrzymywały się w powietrzu i docierały dalej.

- Podobna zależność pomiędzy etapem przebiegu infekcji a zdolnością jej roznoszenia występuje w m.in. w przypadku gruźlicy mówi jeden z autorów analizy dr Chad Roy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy