Reklama

Reklama

Koronawirus. Nowe badania: Dla ciężarnych i noworodków covid jest groźniejszy niż sądzono

Ryzyko powikłań u ciężarnych kobiety chorujących na covid i u ich nowonarodzonych dzieci jest znacznie wyższe niż dotąd przyjmowano - wynika z najnowszych badań brytyjskich naukowców.

Infekcja koronawirusem u tych noworodków związana jest z trzykrotnie większym ryzykiem powikłań medycznych - twierdzą naukowcy z uniwersytetu w Oksfordzie.

Zakażone kobiety w ciąży są bardziej podatne na powikłania takie jak przedwczesny poród, wysokie ciśnienie krwi z ryzykiem niewydolności narządów, konieczność intensywnej opieki i ewentualny zgon.

- Kobiety z COVID-19 były w czasie ciąży o ponad 50 proc. bardziej narażone na powikłania związane z ciążą w porównaniu z ciężarnymi kobietami nie chorującymi na koronawirusa - powiedział Aris Papageorghiou, współprowadzący badania profesor medycyny płodu na oksfordzkiej uczelni. 

Reklama

Ważne informacje w sprawie cesarskiego cięcia

Badania przeprowadzono na ponad 2100 kobietach w ciąży w 18 krajach, gdzie każdą kobietę zakażoną koronawirusem porównywano z dwiema niezakażonymi kobietami, które rodziły w tym samym czasie w tym samym szpitalu.

Wyniki badań, które opublikowano w czasopiśmie medycznym JAMA Pediatrics, także wykazały, że poród przez cesarskie cięcie może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem u noworodków.

Z badań wnika też, że karmienie piersią nie wydaje się zwiększać ryzyka zakażenia się koronawirusem dzieci od chorujących matek.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy