Reklama

Reklama

Koronawirus. Norwegia zaostrza restrykcje. Ważna zmiana dla Polaków

Norwegia zaostrza restrykcje w związku z pandemią koronawirusa. Od poniedziałku (9 listopada) przyjezdni z tzw. krajów czerwonych, w tym z Polski, zobowiązani zostaną do okazania ujemnego testu COVID-19, wykonanego przed upływem 72 godzin.

Według norweskich władz w kraju gwałtownie rośnie liczba osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Na początku sierpnia odnotowywano do 300 infekcji tygodniowo, pod koniec października było to 3 tys. przypadków tygodniowo, a w ciągu ostatnich trzech tygodni to już 6 tys. nowych potwierdzonych zakażeń.

- Sytuacja jest poważna, a śledzenie infekcji w wielu gminach jest trudne. Nie mamy czasu, aby czekać, czy środki wprowadzone w zeszłym tygodniu są wystarczające, musimy już działać, aby uniknąć zamknięcia kraju, do jakiego doszło w marcu - tłumaczyła na konferencji premier Norwegii Erna Solberg.

Reklama

W ramach ogólnokrajowych restrykcji norweskie władze zalecają, aby unikać kontaktów społecznych, pozostając w domu, a także odradzają krajowe podróże. 

Wcześniej wprowadzono limit pięciu osób spoza rodziny, z którymi można spotykać się w mieszkaniu. Od soboty na prywatnych imprezach w wynajmowanych lokalach będzie mogło się spotykać maksymalnie 20 osób, a na publicznych do 50. W niektórych przypadkach, gdy wszyscy będą mieć stałe miejsca siedzące, dopuszcza się limit 200 osób.

Od soboty restauracje oraz bary będą serwowały dania do godz. 22, a alkohol będzie mógł być podawany jedynie do północy.

Zmiany dla osób przyjeżdżających z czerwonych stref

Poważne zmiany czekają osoby przyjeżdżające do Norwegii z tzw. krajów czerwonych, czyli tych, gdzie istnieje poważna sytuacja epidemiczna. Według norweskich służb zdrowotnych są nimi prawie wszystkie kraje Europy, w tym Polska. Polacy, którzy pracują w Norwegii, byli oskarżani wcześniej przez norweskie władze o importowanie przypadków infekcji.

Od poniedziałku (9 listopada) osoby z krajów czerwonych, przekraczające norweską granicę, zobowiązane będą do przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa. Test należy wykonać na mniej niż 72 godziny przed wjazdem. Norweskie władze będą mogły odmówić podróżnym wjazdu. Wprowadzony zostanie również wymóg posiadania w Norwegii docelowego miejsca zamieszkania lub hotelu (w przypadku turystów). Szczegóły mają zostać doprecyzowane później.

Wiele norweskich gmin może wprowadzać lokalnie dodatkowe obostrzenia.

***

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy