Reklama

Koronawirus na Ukrainie. Władze łagodzą ograniczenia

Władze Ukrainy złagodziły restrykcje przeciwepidemiczne. W poniedziałek otwarto szkoły, restauracje, kina i siłownie. W niedzielę wykryto tam najmniej zakażeń koronawirusem od września.

Cały kraj znalazł się w tzw. pomarańczowej strefie, a obecne ograniczenia - jak zapowiedział minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow - wstępnie obowiązują do 28 lutego. W jego ocenie dzięki obowiązującemu w dniach 8-24 stycznia lockdownowi udało się ustabilizować sytuację, odciążyć szpitale i personel medyczny.

Zgodnie z obecnymi zasadami w wydarzeniach masowych może brać udział nie więcej niż 20 osób, otwarte mogą być centra handlowe, kawiarnie, restauracje, siłownie, kina, teatry, muzea, ale obowiązują ograniczenia dotyczące liczby odwiedzających. Można też przeprowadzać wydarzenia religijne. Do szkół poszła także część uczniów.

Reklama

Minister ochrony zdrowia zaznaczył w telewizji Ukraina24, że sytuacja epidemiczna będzie obserwowana, a za tydzień może być na nowo wdrożona tzw. adaptacyjna kwarantanna, w ramach której restrykcje są dostosowywane do liczby zachorowań w danym regionie.

"Statystyka jest dosyć optymistyczna"

W niedzielę wykryto na Ukrainie najmniej zakażeń koronawirusem od września - około 2,5 tys. Zmarły 63 osoby, a ponad 1000 hospitalizowano. Przeprowadzono około 14 tys. testów.

- Poprzedniego tygodnia potwierdzono 30,6 tys. zakażeń, prawie 14 tys. mniej niż tydzień wcześniej - poinformował Stepanow. Mniej ludzi hospitalizowano, a liczba wyzdrowiałych jest większa od liczby przyjętych do szpitali. - Statystyka jest dosyć optymistyczna i wskazuje na polepszenie się sytuacji - stwierdził minister.

Od początku pandemii na Ukrainie zakażenie SARS-CoV-2 wykryto u prawie 1,2 mln osób, zmarło prawie 22 tys. ludzi.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy