Reklama

Reklama

Koronawirus na Ukrainie. Szef RBNiO: Do końca października może być trzy razy więcej chorych

Według pesymistycznego scenariusza do końca października liczba chorych na COVID-19 na Ukrainie może wzrosnąć do 360 tys. - oświadczył w czwartek (27 sierpnia) sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Dotychczas w kraju zakaziło się ok. 112 tys. osób.

Daniłow poinformował, że na podstawie przeprowadzonego monitoringu można przewidzieć znaczny wzrost liczby nowych infekcji, jeśli społeczeństwo nie będzie przestrzegać przeciwepidemicznych regulacji.

- 25 października, według pesymistycznego scenariusza, będziemy mieć 360 tys. przypadków zakażenia i mamy być na to gotowi - oznajmił na czwartkowej naradzie dotyczącej prognozowania rozprzestrzeniania się COVID-19.

To data wyborów

25 października na Ukrainie mają odbyć się wybory lokalne. W związku z sytuacją epidemiczną "wybory 25 października będą jednymi z najtrudniejszych w całym okresie niepodległości" - ocenił Daniłow. Zaznaczył przy tym, że "zagwarantowanie udziału w głosowaniu wszystkich obywateli bez wyjątku jest kluczowym warunkiem demokracji" i dlatego proces wyborczy powinien być zorganizowany w zgodności ze wszystkimi rekomendacjami ministerstwa ochrony zdrowia.

Reklama

Daniłow podkreślił, że w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego i aktywizacją procesu wyborczego należy przeprowadzić monitoring dynamiki socjalnych kontaktów chorych na COVID-19 w okresie 29 sierpnia-10 września.

Główny lekarz sanitarny Ukrainy Wiktor Laszko w wywiadzie dla portalu Apostrof nie wykluczył zaostrzenia restrykcji przeciwepidemicznych. Zaznaczył przy tym, że "system ochrony zdrowia pod koniec sierpnia to już nie system ochrony zdrowia w marcu". - Dziś już dokładnie wiemy, ile osób możemy umieścić w obiektach ochrony zdrowia i dokładnie prognozujemy, ile zakażeń dziennie może być odnotowywanych, by nasi pracownicy medyczni dali radę i pomogli wszystkim potrzebującym - oznajmił.

Bilans z Ukrainy

Łącznie na Ukrainie zakażenie koronawirusem potwierdzono u 112 059 osób, zmarło od początku pandemii 2403 chorych na COVID-19, a wyzdrowiało 54 217 pacjentów. W kraju jest 55 439 aktywnych przypadków SARS-CoV-2, o 1162 więcej niż dzień wcześniej.

W środę (26 sierpnia) ukraiński rząd przedłużył w kraju tzw. kwarantannę adaptacyjną do 31 października oraz wprowadził tymczasowy zakaz wjazdu do kraju dla obcokrajowców, który będzie obowiązywał od 29 sierpnia do 28 września.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

***

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne