Reklama

Reklama

Koronawirus na świecie. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 10 tys.

Liczba ofiar śmiertelnych koonawirusa na świecie przekroczyła 10 tysięcy osób - informują Światowa Organizacja Zdrowia oraz naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w amerykańskim Maryland, którzy zajmują się danymi dotyczącymi pandemii. Z kolei zakażenie potwierdzono już u ponad 250 tysięcy osób na świecie, a udało się wyleczyć 86 tys.

Według WHO, najgorsza sytuacja panuje obecnie w Europie, w Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie. 

Gwałtownie i nieustająco zwiększa się liczba zakażeń koronawirusem w Europie. W czterech krajach UE najbardziej dotkniętych epidemią: we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji, odnotowano dotąd ponad 85 tys. zakażeń koronawirusem, czyli więcej niż w Chinach. W Państwie Środka od wybuchu epidemii w grudniu 2019 r. wykryto bowiem 81 tys. zachorowań.

W całej Europie liczba zakażeń SARS-CoV-2 w piątek rano przekroczyła już 110 tys. i nadal rośnie. Z uwagi na tempo wzrostu infekcji wydaje się, że nasz kontynent nie osiągnął jeszcze szczytu zachorowań z powodu Covid-19.

Reklama

Najgorsza sytuacja we Włoszech

We Włoszech, gdzie jest najbardziej dramatyczna sytuacja, zarejestrowano już ponad 41 tys. infekcji. Liczba zgonów w tym kraju wzrosła do ponad 3,4 tys. i jest już większa, niż była w Chinach, gdzie zmarło dotąd 3248 pacjentów. Minionej doby liczna zakażeń we Włoszech zwiększyła się o ponad 4 tys. i była dwukrotnie większa niż dzień wcześniej.

Kolejnym krajem najbardziej dotkniętym w Europie koronawirusem jest Hiszpania - odnotowano tam ponad 18 tys. zakażeń oraz ponad 830 zgonów. W Niemczech jest już prawie 15,5 tys. przypadków i 44 zgony. Z kolei we Francji odnotowano 11 tys. zakażeń i 372 zgony.

W Polsce liczba zakażeń wzrosła w piątek rano do 367 przypadków, w tym 12 nowych infekcji; mamy na razie pięć zgonów. Początkowo były to infekcje zawleczone z innych krajów, ostatnio coraz częściej dochodzi do zakażeń wewnątrzkrajowych, czyli tzw. poziomych - podkreślił w piątek rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Poza Europą najtrudniejsza sytuacja jest w Iranie, gdzie zarejestrowano 18,5 tys. zakażeń oraz 1,3 tys. zgonów.

Rośnie tempo rozprzestrzeniania się wirusa

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że w ostatnich godzinach obecność koronawirusa zanotowano w siedmiu nowych krajach lub regionach. WHO zwraca też uwagę na rosnące tempo, z jakim wirus rozprzestrzenia się po świecie. 

Pierwsze 100 tysięcy zakażeń odnotowano w ciągu trzech miesięcy od pojawienia się patogenu, ale kolejnych 100 tysięcy pojawiło się w ciągu zaledwie 12 dni. 

Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę, że kluczowe znaczenie w powstrzymaniu pandemii ma przerwanie transmisji zakażeń. 

Zamknięte granice, nakaz pozostania w domach

Kolejne kraje wprowadzają tymczasem restrykcje w związku z pandemią. Granice zamknęły właśnie Filipiny, Australia i Nowa Zelandia. W Izraelu władze zdecydowały w nocy, by nakazać mieszkańcom pozostanie w domach. Podobny nakaz wydały władze amerykańskiego stanu Kalifornia, zamieszkałego przez 40 milionów osób. Turcja odłożyła wszystkie planowane do końca kwietnia wydarzenia publiczne. 

Przełożono też festiwal filmowy w Cannes, a planowany na czerwiec szczyt grupy G7 w Stanach Zjednoczonych zamieniono na wideokonferencję. 

Sri Lanka przełożyła planowane na koniec kwietnia wybory i wprowadziła godzinę policyjną. 

Władze Australii tymczasem apelują do pasażerów statku Ruby Princess, by odizolowali się na kwarantannie. Statek wpłynął niedawno do portu w Sydney po czym okazało się, że trzy osoby spośród pasażerów mają koronawirusa. Na pokładzie statku było 2700 osób, a większość z nich, nieświadoma sytuacji, rozeszła się po mieście.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama