Reklama

Reklama

Koronawirus na Słowacji. Sześć krajów wpisanych na listę państw wysokiego ryzyka

Konsylium ekspertów, które na Słowacji zarządza walką z SARS-CoV-2, w czwartek (27 sierpnia) wpisało na listę państw wysokiego ryzyka epidemicznego Chorwację, Francję, Hiszpanię, Holandię, Belgię i Maltę. Po powrocie z tych krajów po 1 września obowiązkowa będzie kwarantanna.

W czasie kwarantanny powinny zostać przeprowadzone testy na obecność koronawirusa, których wyniki należy przedstawić pracodawcy lub służbom sanitarnym. Władze obawiają się, że masowy powrót z wakacji może zablokować system pobierania próbek i realizację testów. Dlatego też zdecydowano, że jeżeli w czasie 10 dni kwarantanny nie będzie można wykonać badań, to przy braku symptomów zakażenia będzie można zakończyć odosobnienie.

Na liście trzy polskie województwa

Słowacja prowadzi także wykaz państw, w których tylko niektóre regiony traktowane są jako bardziej ryzykowne. Na liście są woj. śląskie, małopolskie i pomorskie. Z Czech jest m.in. Praga, są też niektóre regiony Wielkiej Brytanii.

Reklama

Ministerstwa zdrowia i spraw zagranicznych zalecają ostrożność przy podróżach do tych regionów, ścisłe trzymanie się zasad higieny, a po powrocie obserwację stanu zdrowia i unikanie zatłoczonych miejsc.

Minister zdrowia Marek Krajczi powiedział, że rośnie liczba zakażonych, którzy zostali zainfekowani za granicą. W sierpniu stanowili oni 24 proc. spośród wszystkich, którzy otrzymali pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Zmiana ws. imprez masowych

W czwartek (27 sierpnia) poinformowano także, że od 1 września br. zostają wprowadzone limity uczestników imprez masowych. 

W imprezach plenerowych, także podczas zawodów sportowych, limit wynosi 1 tys. osób, a w pomieszczeniach 500.

Najnowszy bilans

Według danych ministerstwa zdrowia w czwartek w kraju przybyło 90 nowych zakażeń koronawirusem. Łącznie od początku epidemii potwierdzono zakażenie 3626 osób. 

Aktualnie w szpitalach przebywa 75 osób. Dotąd zmarły 33 zakażone osoby.

Piotr Górecki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy