Reklama

Reklama

Koronawirus na Słowacji. Minister zapowiada kary za szczepienie poza kolejnością

Minister zdrowia Słowacji Marek Krajczi chce karać centra szczepień przeciw COVID-19 za szczepienia wykonywane poza kolejnością. Projekt ustawy w tej sprawie przyjął w środę rząd. Grzywny miałyby wynosić do 10 tys. euro. Ma to związek z zaszczepieniem poza kolejnością tenisistki Dominiki Cibulkovej.

- Szpitale muszą przestrzegać procedury wynikającej ze strategii szczepień. Jeżeli okaże się, że szpital (punkt lub centrum szczepień) nie zastosował się do procedury, może zostać ukarany grzywną - powiedział minister.

Opowiedział się także za stworzeniem spisu osób, które można by zaszczepić pod nieobecność osoby z głównej kolejki. Krajczi zaproponował, żeby takie rejestry dotyczyły osób z następnej grupy, mającej korzystać z priorytetowego szczepienia. Według niego lekarza jako kandydata do szczepienia mógłby zastąpić pracownik infrastruktury krytycznej, np. elektrowni.

Reklama

Szczepienia na Słowacji

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęto na Słowacji 26 grudnia 2020 r. Aktualnie szczepieni są pracownicy służby zdrowia. Według danych z wtorku szczepionkę podano 39 395 osobom.

Szczepienie Cibulkovej i jej męża wywołało na Słowacji krytykę ze strony polityków i opinii publicznej. Według mediów w podobny sposób zostali zaszczepieni inni sportowcy, m.in. kajakarze, ale nazwisk nie podano. Cibulkova i jej mąż przeprosili za swoje zachowanie; tenisistka w uzgodnieniu z resortem zdrowia zgodziła się na wolontariat w jednym z miejsc odbioru próbek do testów. Weźmie też udział w akcji promującej szczepienia.

Reklama

Reklama

Reklama