Reklama

Reklama

Koronawirus na Filipinach. Przywracają kwarantannę w Manili

W ciągu ostatniej doby na Filipinach wykryto 3226 nowych zakażeń koronawirusem, a na COVID-19 zmarło 46 osób - poinformował w poniedziałek (3 sierpnia) tamtejszy resort zdrowia. Od wtorku (4 sierpnia) w zamieszkanej przez 27 milionów mieszkańców Manili i okolicach zostanie przywrócona ścisła kwarantanna.

Na Filipinach od czwartku (30 lipca) notuje się gwałtowny wzrost nowo diagnozowanych zakażeń, od piątku do niedzieli potwierdzano ich 4-5 tys. dziennie, a od początku epidemii stwierdzono ich łącznie 106 330. Na COVID-19 zmarło tam 2 104 chorych. 

Filipiny są drugim po Indonezji najbardziej dotkniętym pandemią krajem regionu Azji Południowo-Wschodniej.

Manila w ścisłej kwarantannie

Od wtorku na dwa tygodnie zostanie ponownie wprowadzona ścisła kwarantanna w stołecznej Manili i otaczających ją prowincjach - zapowiedział w poniedziałek rano rząd. Ograniczenie zostało przywrócone po ogłoszonym w sobotę apelu stowarzyszeń lekarskich i związków zawodowych służby zdrowia, które domagały się ponownego wprowadzenia restrykcji oraz lepszego, skoordynowanego podejścia do walki z epidemią - relacjonuje agencja EFE.

Reklama

Personel służby zdrowia apelował o co najmniej dwa tygodnie ścisłej kwarantanny, która mogłaby "dać oddech" przeciążonym szpitalom, które nie mają wystarczającej ilości sprzętu i ludzi, by radzić sobie z nagłym wzrostem pacjentów.

"W zupełności rozumiem, dlaczego nasz personel medyczny domaga się przerwy. Od miesięcy są na pierwszej linii walki i są wyczerpani" - mówił w niedzielę wieczorem w przemówieniu telewizyjnym prezydent Filipin Rodrigo Duterte.

Jedne z najsurowszych restrykcji na świecie

Z powodu epidemii koronawirusa Filipiny zarządziły ograniczenia należące do najdłuższych i najsurowszych na całym świecie, ale mimo to w kraju nie udało się spłaszczyć krzywej zachorowań, która rośnie od marca - zauważa EFE.

Przywrócona w stolicy i jej okolicach kwarantanna obejmie 27 mln ludzi, czyli mniej więcej jedną czwartą ludności kraju - pisze AFP. Zawieszone będzie działanie transportu publicznego, ponownie zamknięte zostaną restauracje, salony fryzjerskie i niektóre sklepy, ludzie nie będą mogli wychodzić z domów, poza jednym członkiem rodziny, który będzie mógł udać się po niezbędne zakupy.

Duży wzrost zakażeń w Indonezji

Również władze Indonezji donoszą o dalszym wzroście nowych infekcji i zgonów związanych z koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin wykryto tam 1679 zakażeń, a na COVID-19 zmarło 66 chorych - przekazało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. 

Wirusem SARS-CoV-2 w tym kraju zainfekowały się 113 134 osoby, spośród których 5 302 zmarły, a 70 237 wyzdrowiało.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje