Reklama

Reklama

​Koronawirus. MSZ odradza podróże do Chorwacji

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w Chorwacji polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie przed podróżami do tego kraju. "Poziom zarażeń w Chorwacji jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce" - czytamy.

W komunikacie MSZ podkreślono, że popularna wśród polskich turystów Chorwacja nie jest aktualnie najlepszym kierunkiem podróży z uwagi na "bardzo dużą liczbę nowych zarażeń".

"Uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tymczasowo (turystycznie) w Chorwacji, poziom zarażeń w Chorwacji jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową" - ostrzega resort.

Winni turyści?

Dane z ostatnich dni potwierdzają słowa MSZ. Jak informowała polska placówka dyplomatyczna w Zagrzebiu, Chorwacja bije aktualnie rekordy w liczbie nowych przypadków koronawirusa.

Reklama

Taki stan rzeczy jest wiązany głównie z napływem turystów.

Jak wynika z mapy publikowanej przez stronę chorwacką, najwięcej zakażeń występuje w dwóch, oddalonych od siebie regionach kraju. 

Na pierwszym miejscu jest znajdująca się nad Morzem Adriatyckim Dalmacja z popularnym miastem turystycznym - Splitem. Na drugim miejscu pod względem zakażeń znalazła się stolica kraju - Zagrzeb.

Ambasada RP w Chorwacji wskazuje, że w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją niektóre kraje decydują się na wprowadzenie obostrzeń dla osób powracających z tego kraju. Polska nie zdecydowała się na wprowadzenie kwarantanny dla turystów wracających z Chorwacji. Zaleca jednak śledzenie aktualnych komunikatów w tej sprawie.

Zasady obowiązujące w Chorwacji

Przypomnijmy, że osoby przebywające w Chorwacji mają obowiązek noszenia maseczek we wszystkich punktach obsługi klienta (sklepy, przychodnie, kantory, fryzjerzy, transport publiczny, taxi). W obiektach gastronomicznych obowiązek noszenia maseczek dotyczy wyłącznie personelu.

Zgodnie z nowymi wytycznymi epidemiologicznymi obiekty gastronomiczne i rozrywkowe (np. kluby nocne) pracują w skróconym trybie pracy do północy, a obsługa klienta może się odbywać wyłącznie w przestrzeni otwartej (ogródki, tarasy, otwarte werandy) - czytamy w komunikacie.

"Apelujemy o unikanie miejsc szczególnie zatłoczonych - również tych na świeżym powietrzu (np. na plażach oraz w lokalach gastronomicznych)" - zwraca uwagę MSZ. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy