Reklama

Reklama

Koronawirus. Litwa zmienia zasady dla przyjeżdżających z Polski

Po przyjeździe na Litwę z Polski od poniedziałku nie obowiązuje już samoizolacja w związku z sytuacją epidemiczną. Litwa podniosła próg, od którego wymagana jest kwarantanna, z 16 do 25 nowych przypadków COVID-19 na 100 tys. mieszkańców danego kraju w ciągu 14 dni.

Dwutygodniowa kwarantanna dla osób, które przyjeżdżały z Polski na Litwę, obowiązywała od 10 sierpnia w związku z liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce.

Po zastosowaniu rekomendacji Komisji Europejskiej i podniesieniu progu wymóg samoizolacji odwołany został również po przyjeździe z Niemiec, Szwecji, Bułgarii, Islandii, Liechtensteinu, Serbii i Kanady.

Samoizolacja i test na koronawirusa nadal są obowiązkowe dla osób przybywających z 18 innych państw UE (Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Węgry i Włochy), a także dla osób z pięciu krajów europejskich spoza UE: San Marino, Monako, Andory, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Reklama

Obcokrajowcy państw trzecich mają zakaz wjazdu na Litwę, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez rząd. Obywateli Litwy przyjeżdżających z państw trzecich obowiązuje samoizolacja, jeśli kraj ten znajduje się na liście państw dotkniętych pandemią.

Od wtorku każda osoba przybywająca na Litwę drogą lotniczą, morską czy lądową będzie musiała przekazać swoje dane osobowe do Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego (NVSC), wypełniając formularz drogą elektroniczną.

Współczynnik zachorowalności na Litwie wynosi obecnie 15,6 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Z Wilna Aleksandra Akińczo 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne