Reklama

Koronawirus. Litwa zaniepokojona sytuacją w Polsce. Planują restrykcje

Władze medyczne Litwy są zaniepokojone rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce. Jeżeli sytuacja się nie poprawi, to możliwe jest wprowadzenie w najbliższy piątek (7 sierpnia) obowiązku stosowania samoizolacji przez osoby przyjeżdżające z Polski.

"Epidemiologów niepokoi poziom zachorowalności u naszych sąsiadów w Polsce, ponieważ dość często tam jeździmy" - oświadczyła w poniedziałek, 4 sierpnia, szefowa wileńskiego oddziału Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego, Rolanda Lindiene.

Gabriele Benaityte z ministerstwa zdrowia Litwy zapowiedziała, że "jeśli wskaźniki zachorowalności dalej będą się pogarszały, Polska zostanie wciągnięta na listę krajów, po powrocie z których trzeba będzie poddać się obowiązkowej samoizolacji".

Rekordowe wskaźniki w Polsce

Co piątek na Litwie aktualizowana jest lista krajów, w których wskaźnik zachorowalności na COVID-19 w ciągu ostatnich 14 dni przekroczył 16 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Według danych Europejskiego Centrum ds. Prewencji i Kontroli Chorób obecnie wskaźnik zachorowalności w Polsce wynosi 17,9.

Reklama

Władze Litwy obecnie stosują zasadę przymusowej kwarantanny wobec osób, które przybyły z Francji, Austrii i Szwajcarii. Granica jest zamknięta dla osób przybywających z Luksemburga, Rumunii, Hiszpanii, Bułgarii, Belgii, Szwecji, Portugalii, Malty, Czech i Chorwacji. 

Obywatele Litwy powracający z tych krajów muszą poddać się dwutygodniowej kwarantannie.

Wróciły maseczki

Od soboty na Litwie został przywrócony obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych, w tym w centrach handlowych, transporcie publicznym, w urzędach i instytucjach w trakcie obsługi klientów.

Kwarantanna i obowiązek noszenia maseczek zostały zniesione na Litwie 17 czerwca. Przez półtora miesiąca było to jedynie zalecane. W przestrzeniach zamkniętych nadal pozostał wymóg zachowywania metra odległości jednej osoby od drugiej. 

Sklepy i miejsca rozrywek muszą zapewniać środki do dezynfekcji rąk, nie są tam wpuszczane osoby z katarem, kaszlem czy problemami oddechowymi. Wszelkie wymogi bezpieczeństwa zostały zachowane też w placówkach zdrowotnych i opieki społecznej.

W ciągu ostatniej doby na Litwie odnotowano 10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Ogólna liczba chorych w kraju obecnie wynosi 382. Od kilku dni nie odnotowano przypadków śmiertelnych.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy