Reklama

Reklama

Koronawirus. ​Litwa: Wraca obowiązek noszenia maseczek ochronnych

Na Litwie od soboty (1 sierpnia) zostanie przywrócony obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych, w tym w centrach handlowych i transporcie publicznym - postanowił tamtejszy rząd.

"Sytuacja na Litwie i na świecie pogarsza się (...), prosimy i będziemy żądali od społeczeństwa noszenia maseczek" - powiedział minister sprawiedliwości Elvinas Jankeviczius, który zastępuje przebywającego na urlopie premiera Sauliusa Skvernelisa.

Minister podkreślił, że obowiązek noszenia maseczek wprowadza się m.in. by "chronić gospodarkę" i nie "zamykać przedsiębiorstw".

Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się pogarszała, nie wyklucza się wprowadzenia też obowiązku zakrywania ust i nosa również w urzędach.

Koronawirus na Litwie

Wskaźnik zakażeń na Litwie na początku tygodnia przekroczył 5 przypadków na 100 tys. mieszkańców. W ubiegłym piątek wynosił on 3,7 proc. 20 proc. zakażeń pochodzi z zagranicy.

Reklama

Litewski rząd już wcześniej zapowiadał, że obowiązek noszenia maseczek będzie przywrócony, gdy zostanie przekroczona granica 5 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

W ciągu ostatniej doby odnotowano w kraju 16 nowych przypadków koronawirusa. W sumie zakaziły się w kraju 2043 osoby, 80 osób zmarło.

Obowiązujące restrykcje

Kwarantanna i obowiązek noszenia maseczek ochronnych na Litwie zostały zniesione 17 czerwca. Przez półtora miesiąca było to jedynie zalecane. W przestrzeniach zamkniętych nadal pozostał wymóg zachowywania metrowej odległości jednej osoby od drugiej. Sklepy i miejsca rozrywek muszą zapewniać środki do dezynfekcji rąk, nie są tam wpuszczane osoby z katarem, kaszlem czy problemami oddechowymi. Wszelkie wymogi bezpieczeństwa zostały zachowane też w placówkach zdrowotnych i opieki społecznej.

Z Wilna Aleksandra Akińczo 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy