Reklama

Reklama

Koronawirus. ​Liczba osób zakażonych przekroczyła 2 mln

Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła w środę 2 mln - podał w środę Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore. Według danych Uniwersytetu obecnie stwierdzonych jest 2 000 984 przypadków infekcji wirusem SARS-Cov-2.

Nieco inne informacje podaje agencja Reutera, według której, po ogłoszeniu środowego bilansu przez Wielką Brytanię, liczba zakażonych wynosi obecnie 2001548.

Do tej pory w pięciu krajach stwierdzono ponad 100 tys. przypadków zakażenia. Najwięcej jest w USA - ponad 600 tys., następnie na tej liście są: Hiszpania (ponad 177 tys.), Włochy (ponad 162 tys.), Niemcy (ponad 132 tys.) i Francja (ponad 131 tys.).

Epidemia koronawirusa wybuchła pod koniec grudnia ubiegłego roku w chińskim mieście Wuhan. 22 stycznia Uniwersytet Johnsa Hopkinsa miał w swoich danych informacje o 555 zakażeniach. Pierwszy milion zakażeń stwierdzono 2 kwietnia.

Reklama

Wyleczonych do tej pory na całym świecie zostało nieco ponad 501 tys. osób. Najwięcej w Chinach - ponad 78 tys.

Według danych Uniwersytetu do tej pory na COVID-19 zmarło ponad 128 tys. osób. Reuters pisze, że ofiar śmiertelnych jest 131101. Najwięcej zgonów zanotowano w USA - ponad 28 tys.

Co wiemy o koronawirusie?

SARS-Cov-2 jest nowym szczepem koronawirusa, który wywołuje zespół ostrej niewydolności oddechowej i prowadzi do ciężkiego zapalenia płuc.

Wirus bardzo łatwo przenosi się między ludźmi drogą kropelkową, na przykład podczas kichania albo kaszlu.

Jedna osoba jest w stanie w błyskawicznym tempie zakazić się od drugiej, zwłaszcza w zatłoczonych, zamkniętych przestrzeniach lub w trakcie bliskich kontaktów.

Najczęstsze objawy koronawirusa to: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, bóle mięśni, zmęczenie. Eksperci wskazują, że zakażeniu koronawirusem towarzyszy też często utrata węchu i smaku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne