Reklama

Reklama

Koronawirus. Lekarze zaobserwowali nowy objaw zakażenia: "Covidowe palce"

Amerykańscy lekarze ostrzegają przed nowym symptomem zakażenia koronawirusem, który obserwują u pacjentów. Tak zwane "covidowe palce" z wyglądu przypominają odmrożenie - informuje ABC News.

Chociaż świat zmaga się z epidemią koronawirusa od miesięcy, patogen nadal ma przed naukowcami wiele tajemnic. Jak informuje ABC News, specjaliści zaobserwowali właśnie kolejny symptom, który ich zdaniem należy wiązać z zakażeniem.

Coraz więcej dermatologów trafia na pacjentów z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa, którzy skarżą się na objawy skórne. Pod koniec marca włoscy lekarze opublikowali badania sygnalizujące możliwość pojawienia się objawów zakażenia na skórze. Jak informuje ABC News, jeden na pięciu pacjentów miał czerwoną wysypkę.

Reklama

Z czasem zaczerwienienie i wysypka u niektórych  osób może zmienić kolor na fioletowy i zacząć piec - stwierdziła cytowana przez Livescience.com Dr. Esther Freeman ze szpitala ogólnego w Bostonie. Dodała, że stan zapalny znika w ciągu dwóch, trzech tygodni.

Lekarze zbierają dane

Amerykańska Akademia Dermatologii w celu jak najszybszego zebrania wiarygodnych i obszernych danych na temat objawów skórnych koronawirusa uruchomiła specjalny rejestr online. Pracownicy służby zdrowia mogą zgłaszać tam swoje obserwacje. Dotyczy to problemów skórnych, które ich zdaniem mogą być powiązane z zakażeniem. Specjaliści mają nadzieję, że ta baza danych pomoże zrozumieć korelację pomiędzy wirusem i objawami dermatologicznymi.

Inną korzyścią ma być sprawdzenie, czy wystąpienie jakiegoś z tych problemów skórnych pozwoli na ewentualną szybszą diagnozę zakażenia.

Większość przypadków wystąpienia "covidowych palców" dotyczy osób młodych i dzieci, u których choroba przebiega łagodnie lub bezobjawowo. Na palcach, najczęściej u stóp, występuje obrzęk i zaczerwienienie. W miejscu pojawienia się objawów może wystąpić pieczenie. Na stopach pojawiają się rany lub guzy zwane odmrozinami. 

Zwykle odmroziny występują u osób, których kończyny były długotrwale wystawione na działanie wilgotnego powietrza i niskiej temperatury. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że przypadki tych dolegliwości zaobserwowano wiosną wątpliwe, by ich przyczyną był mróz - zauważa Livescience.com. Zdaniem dermatologów obrzęki powodowane są przez stan zapalny powiązany z zakażeniem koronawirusem.

Innym wyjaśnieniem tego objawu jest wystąpienie w naczyniach krwionośnych stóp mikroskopijnych zakrzepów lub stanu zapalnego ścian naczyń krwionośnych. 

Reklama

Reklama

Reklama