Reklama

Reklama

Koronawirus. KE wysyła respiratory do Czech i rozmawia z państwami UE o dalszym wsparciu

W odpowiedzi na prośbę Czech Komisja Europejska wysyła pierwszą partię 30 respiratorów ze swej utworzonej w ostatnich miesiącach rezerwy - poinformowała w czwartek szefowa KE Ursula von der Leyen. Niemka rozmawiała o wsparciu Czech z premierem Andrejem Babiszem.

- Czechy stoją obecnie w obliczu jednej z najtrudniejszych sytuacji w Europie. Liczba przypadków koronawirusa szybko rośnie. Kraj potrzebuje sprzętu medycznego do leczenia pacjentów w szpitalach. Nie zostawiamy naszych europejskich przyjaciół samych w tych trudnych czasach. Komisja Europejska mobilizuje materiały medyczne za pośrednictwem naszego mechanizmu ochrony ludności - poinformowała von der Leyen w nagraniu wideo.

Reklama

Jak zaznaczyła właśnie zadzwoniła do premiera Babisza, aby mu powiedzieć, że KE szybko wysyła do jego kraju zestaw 30 respiratorów z rezerwy rescEU. Została ona utworzona wiosną, gdy wybuchła pandemia, by zgromadzić niezbędne materiały medyczne dla państw członkowskich.

- Jesteśmy w kontakcie z innymi krajami UE, by zmobilizować więcej respiratorów dla Republiki Czeskiej. Jesteśmy w tym razem - oświadczyła von der Leyen.

Prawie 15 tys. nowych zakażeń

Sytuacja w Czechach jest najtrudniejsza w całej Europie. Tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek, że w ciągu doby przybyło prawie 15 tys. nowych przypadków koronawirusa. Liczba aktualnie aktywnych przypadków SARS-CoV-2 przekracza 124 tys.

Dotychczas w Czechach zmarło 1739 osób z powodu COVID-19, w tym 253 w tym tygodniu. Znacząco rośnie liczba hospitalizowanych - obecnie jest ich 4417, około czterech razy więcej niż na początku października.

KE podała, że unijne Centrum Koordynacji i Reagowania Kryzysowego jest w stałym kontakcie z władzami Czech, a w najbliższych dniach będzie w stanie udzielić większej pomocy za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności pochodzącej z państw członkowskich. Aby dać krajom unijnym czas na ocenę ich zdolności reagowania, KE zainicjowała rozmieszczenie unijnej rezerwy medycznej.

Rezerwa przechowywana w sześciu krajach

RescEU obejmuje różnego rodzaju sprzęt medyczny, taki jak maski ochronne czy respiratory medyczne używane na oddziałach intensywnej terapii. Rezerwa, która jest stale uzupełniana, jest przechowywana w kilku państwach członkowskich, które są odpowiedzialne za zakup sprzętu. Komisja Europejska pokrywa 100 proc. kosztów. Obecnie rescEU gości sześć krajów UE: Dania, Niemcy, Grecja, Węgry, Szwecja i Rumunia.

Strategiczne zdolności medyczne są częścią szerszej rezerwy rescEU, obejmującej też m.in. środki do gaszenia pożarów z powietrza. Rezerwa rescEU stanowi ostatnią deskę ratunku w unijnym mechanizmie ochrony ludności, który można aktywować w przypadku wszelkiego rodzaju zagrożeń naturalnych i spowodowanych przez człowieka.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy