Reklama

Reklama

Koronawirus. Izrael: Zatwierdzono badania kliniczne leku na COVID-19 z Japonii

Izraelskie Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło badania kliniczne japońskiego leku antywirusowego Avigan (fawipirawir). Lek ma być wykorzystywany w leczeniu COVID-19 - informują izraelskie media.

"To lek opracowany pierwotnie jako leczenie grypy pandemicznej, który ma skrócić czas trwania choroby i rozprzestrzeniania się wirusa u pacjentów z COVID-19, jak pokazują liczne wstępne badania opublikowane w Chinach" - wyjaśnił cytowany przez dziennik "Maariw" prof. Ran Nir Paz z jerozolimskiego kompleksu medycznego Chadasa.

Nir Paz był jednym z lekarzy, którzy polecieli do Japonii leczyć Izraelczyków na wycieczkowcu Diamond Princess.

"Lek ten jest obecnie zalecany w Japonii w leczeniu pierwszego rzutu, a celem izraelskich badań jest ustalenie, czy jest rzeczywiście skuteczny w tych sytuacjach" - dodał.

Reklama

Obiecujący lek

Dr Esti Sajg z Ichilowa, największego szpitala w Tel Awiwie, przyznała, że "w ramach szerokiej gamy leków, którymi próbujemy leczyć pacjentów z koronawirusem, niektórymi doświadczalnie, wyróżnia się lek Avigan, który jest obiecujący pod względem potencjalnego leczenia pierwszych stadiów choroby i zapobiegania jej pogorszeniu". Producentem leku jest Fujifilm. 

Izraelskie Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło badania na 80 pacjentach, trwające od kilku dni do kilku tygodni. Odbędą się one w czterech szpitalach w kraju i we współpracy z Uniwersytetem Hebrajskim w Jerozolimie.

"Gratuluję personelowi ambasady Izraela w Japonii sukcesu w dostarczeniu do Izraela pierwszej dostawy leku Avigan, który okazał się skuteczną odpowiedzią w leczeniu pierwszych etapów COVID-19. Dzięki ich działaniom i szczególnym stosunkom z Fujifilm Izrael jest jednym z pierwszych krajów na świecie, który otrzymał przełomowy lek" - skomentował na Twitterze szef dyplomacji Israel Kac.

Problem ze skutkami ubocznymi

Fawipirawir został w 2014 roku dopuszczony w Japonii do leczenia grypy, jednak ze względu na skutki uboczne może być stosowany tylko w sytuacjach, gdy pojawiają się nowe epidemie, a inne leki okazują się nieskuteczne - podaje EFE. W marcu został zatwierdzony do badań klinicznych w Chinach oraz we Włoszech jako potencjalny lek na COVID-19. We Włoszech stosowany jest eksperymentalnie w dwóch najbardziej dotkniętych pandemią regionach - Lombardii i Wenecji Euganejskiej.

W Izraelu w wyniki epidemii zmarło 60 osób i odnotowano 9006 zakażeń koronawirusem. Według danych telewizji Keszet 12, 683 osób zostało uznanych za wyleczone.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje