Reklama

Reklama

Koronawirus. Izrael i Palestyńczycy ponownie wprowadzają kwarantannę

Izrael i władze palestyńskie wprowadzają ponownie kwarantannę ze względu na wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem. Tel Awiw wznowił też śledzenie telefonów komórkowych osób z koronawirusem przez służby Szin Bet - poinformował w niedzielę 5 lipca resort zdrowia.

W Izraelu od czwartku do niedzieli 30 tysięcy osób otrzymało wiadomość, że muszą poddać się kwarantannie, gdy kontrowersyjny system namierzania ludzi, którzy mieli styczność z osobami zakażonymi, za pośrednictwem ich telefonów komórkowych został ponownie uruchomiony - podaje dziennik "Haarec".

Rząd obiecał pod koniec maja ograniczenie śledzenia telefonów przez służby bezpieczeństwa i kontrwywiadu Szin Bet do "szczególnych przypadków", w których dochodzenie epidemiologiczne nie wystarcza do wyszukania potencjalnych zakażonych.

Powrót ograniczeń

Wzrost liczby nowych zakażeń do około 1 tys. dziennie w ostatnich dniach sprawił jednak, że władze wprowadzają z powrotem niektóre ograniczenia narzucone Izraelczykom podczas pierwszej fali zakażeń oraz system lokalizowania potencjalnie zakażonych osób. 

Reklama

Premier Benjamin Netanjahu oznajmił w niedzielę, że kraj jest ponownie "w sytuacji nadzwyczajnej", a nowe ogniska epidemii powodują jej szybkie rozprzestrzenianie.

Eksperci oceniają, że Netanjahu zbyt szybko wycofał kwarantannę i inne ograniczenia związane z epidemią. Premier w maju ogłosił, że koronawirus został pokonany, i zachęcał Izraelczyków, by "poszli na kawę i na piwo". 

Wzrost liczby nowych zakażeń sprawił, że notowania Netanjahu w sondażach spadły.

Palestyńczycy także wracają do kwarantanny

Również w niedzielę prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas przedłużył stan wyjątkowy na Zachodnim Brzegu Jordanu związany z pandemią o 30 dni. 

Od piątku wprowadzono też kwarantannę - mieszkańcom nakazano pozostanie w domach i zrezygnowanie z podróży. Oczekuje się, że obostrzenia te będą obowiązywać przez pięć dni.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba potwierdzonych nowych przypadków zakażeń na Zachodnim Brzegu wzrosła o 1,7 tys. Od początku epidemii zdiagnozowano tam 3,7 tys. przypadków, a ponad 400 osób zmarło na Covid-19. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL