Reklama

Reklama

Koronawirus. Gubernator Nowego Jorku zapowiada testy dla pracowników komunikacji miejskiej

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo zapowiedział wprowadzenie testów serologicznych dla pracowników komunikacji miejskiej, którzy odpowiadają min. za przewóz personelu medycznego.

Podczas konferencji prasowej poświęconej epidemii koronawirusa Cuomo wyliczył, że stan wykonuje do 30 tys. testów na przeciwciała dziennie. Jest to więcej niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie, dodał. Zwrócił też uwagę na konieczność poddania tym badaniom załóg Miejskiego Zarządu Komunikacji w Nowym Jorku (MTA). Uznał to za pilne, ponieważ dowożą codziennie niezbędnych dla funkcjonowania miasta i stanu pracowników, w tym służby medyczne.

Ze wstępnych badań serologicznych wynika, że u 17,1 proc. strażaków oraz techników medycznych (EMT) i 10,5 proc. policjantów w mieście wykryto przeciwciała COVID-19. Średnia w północnej części stanu wynosiła około 18 proc.

Reklama

Gubernator kolejny raz powrócił do budzącej wiele emocji sytuacji w podległym MTA nowojorskim metrze. W lokalnej prasie nie brak zdjęć pokazujących leżących w wagonach bezdomnych. Często je zanieczyszczają i zagracają.

Cuomo nie chce, aby najbardziej zaangażowani w batalię z wirusem pracownicy narażeni byli na takie codzienne dojazdy. Wezwał MTA do opracowania planu dezynfekcji każdego pociągu i autobusu co 24 godziny, w porównaniu z 72 godzinami obecnie.

Powrót planowych operacji

Wydał także rozporządzenie wykonawcze, umożliwiające w niektórych szpitalach w stanie przeprowadzanie zaplanowanych wcześniej płatnych operacji. Jest to dla nich źródłem dochodu, uzasadnił.

"Anulowaliśmy wszystkie operacje planowe, dla zwiększenia liczby łóżek w szpitalach. (...) Więc na obszarach, które nie boją się już przypływu COVID-19, pozwolimy na wznowienie planowanych operacji. Dotyczy to przede wszystkim hrabstw na północy stanu" - wyjaśnił Cuomo.

Ponowie zaapelował też o dodatkowe fundusze federalne dla stanu na walkę z SARS-Cov-2.

"Jeśli ludzkie cierpienie i śmierć nie wstrząsną od wewnątrz waszyngtońskimi politykami, co tego dokona?" - pytał gubernator.

Najnowsze statystyki

Cytując w środę statystyki podał, że w ciągu minionych 24 godzin w całym stanie zmarły z powodu koronawirusa 330 osoby w zestawieniu z 335 poprzedniej doby.

Liczba zgonów zmniejszyła się o ponad połowę od początku kwietnia, kiedy umierało prawie 800 chorych dziennie.

Od czasu wybuchu epidemii w stanie odnotowano łącznie 17 968 ofiar śmiertelnych.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy