Reklama

Reklama

Koronawirus. Francja: Puste półki w sklepach

Francuzi w obawie przed koronawirusem wykupują produkty o długim terminie ważności - ryż, mąkę, olej, konserwy - oraz produkty higieniczne. W wielu sklepach we Francji pojawiają się puste półki.

"Strach przed niedoborem powoduje niedobór" - twierdzą przedstawiciele sieci supermarketów we Francji cytowani przez francuskie media. Duzi detaliści uspokajają konsumentów, informując, że dostawy są robione na bieżąco i w sklepach nie zabraknie żywności, ale klienci i tak kupują na zapas.

Oprócz produktów żywnościowych ze sklepów znikają papier toaletowy i pieluchy dla niemowląt. W Paryżu puste półki w sklepach dziwią turystów.

W ostatnich dniach sprzedaż makaronów wzrosła o prawie 60 proc., mąki o 25 proc., a ryżu o 20 proc. - podaje telewizja BFM TV. W pobliżu Compiegne w departamencie Oise na północy kraju, jednym z dwóch głównych centrów rozprzestrzeniania się wirusa we Francji, niektóre sklepy odnotowały wzrost sprzedaży o 150 proc.

Reklama

Na francuskiej giełdzie wzrosły akcje firm produkujących i dystrybuujących żywność i produkty higieniczne oraz leki.

"Nastąpił gwałtowny wzrost sprzedaży niektórych produktów, rzędu 30 proc., ryżu, makaronu, oleju" - mówi pracownik Federacji Handlu i Dystrybucji FCD, Jacques Creyssel w BFM TV.

Wzrost cen

Ze sklepów i z aptek dawno już zniknęły maski higieniczne oraz żele antybakteryjne. We wtorek głos w tej sprawie zabrała sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki i finansów Agnes Pannier-Runacher, która zapowiedziała reglamentacje cen. Jak podaje BFM TV ceny tych produktów w sklepach internetowych wzrosły nawet o 800 proc.

Blokowanie wzrostu cen wybranych grup produktów przez maksymalnie sześć miesięcy w sytuacjach kryzysowych i społecznie uzasadnionych jest zgodne z francuskim kodeksem handlowym.

Niektórzy handlowcy podsycają emocje paniki zakupowej. W poniedziałek w sklepie jednej z sieci handlowych w departamencie Morbihan na zachodzie Francji pojawiła się tabliczka z napisem: "Może powinniśmy zrobić zapasy ryżu i makaronu?". Skrytykował to deputowany partii rządzącej LREM Eric Bothorel w mediach społecznościowych.

Z Paryża Katarzyna Stańko 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy