Reklama

Reklama

Koronawirus. Fiński parlament zatwierdził stan wyjątkowy

Fiński parlament zatwierdził w środę wieczorem rządowy plan środków wprowadzonych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju - poinformowała kancelaria parlamentu.

Deputowani - podkreślono w komunikacie - zgodzili się, że rządowe przepisy wykonawcze do tzw. "ustawy kryzysowej" regulującej stan wyjątkowy, wchodzą w życie zgodnie z przedłożoną w środę opinią parlamentarnego Komitetu Konstytucyjnego.

Z przedstawionych przez rząd projektów rozporządzeń na czas stanu wyjątkowego, Komitet zakwestionował jedynie możliwość zobowiązania każdej osoby, będącej w sile wieku, która uzyskała wykształcenie związane z ochroną zdrowia, do "niezbędnej pracy" w tym sektorze i pomocy personelowi medycznemu na terenie całego kraju.

Reklama

Ograniczenia w sprzedaży lekarstw

Komitet, który nad rządowymi przepisami debatował dwa dni, zaakceptował też rozporządzenie wprowadzone przez rząd w trybie "pilnym" (weszło w życie już we wtorek -przyp. red.), wprowadzające ograniczenia w sprzedaży lekarstw na terenie kraju. W ostatni weekend apteki z powodu wykupowania leków "na zapas" zwiększyły zamówienia o 50 proc..

W czasie stanu wyjątkowego, którego wprowadzenie centrolewicowy gabinet premier Sanny zapowiedział już w poniedziałek i przewidział na okres do 13 kwietnia bieżącego roku, obowiązują następujące ograniczenia: zamknięcie granic (od czwartku od północy), przywrócenie kontroli granicznej, ograniczenie podróżowania, zamknięcie szkół, czy zakaz zgromadzeń skupiających powyżej 10 osób oraz unikanie "zbędnego" przebywania w miejscach publicznych.

W tym czasie zamknięte też pozostają placówki kulturalne jak muzea, biblioteki, teatry oraz obiekty sportowe. Otwarte pozostają jednak przedszkola (w celu zapewnienia opieki najmłodszym), galerie handlowe oraz kawiarnie i restauracje.

To pierwszy raz w historii kraju, kiedy w czasie pokoju, wprowadzono stan wyjątkowy. Dotychczas w 5,5 mln Finlandii, laboratoryjnie potwierdzono 359 przypadków koronawirusa (ponad połowę w rejonie Helsinek).

Z Helsinek Przemysław Molik


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy