Reklama

Reklama

Koronawirus. Eksperci wyliczyli, co czeka nas jesienią

Eksperci z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób przestrzegają, że jesienią pandemia COVID-19 może przybrać takie same rozmiary, jak to miało miejsce w drugiej połowie 2020 roku. Wszystko za sprawą wariantu Delta.

Szczególnie zaraźliwy wariant Delta koronawirusa będzie stanowić do końca sierpnia 90 proc. wszystkich nowych zakażeń w Unii Europejskiej - oszacowało w środę Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które ostrzega także przed kolejną śmiercionośną falą pandemii COVID-19.

Kolejna fala jesienią

ECDC wyjaśnia, że podczas gdy wariant Alfa, wykryty w Wielkiej Brytanii, nadal dominuje w UE, najnowsze modele przewidują, że wariant Delta, zidentyfikowany w Indiach, będzie odpowiadał za 70 proc. nowych infekcji w UE na początku sierpnia i 90 proc. do końca tego samego miesiąca.

Reklama

"W oparciu o dostępne dowody, wariant Delta (B.1.617.2) jest o 40-60 proc. bardziej zakaźny niż Alfa i może wywoływać zwiększone ryzyko hospitalizacji. Ponadto istnieją dowody na to, że osoby, które otrzymały tylko pierwszą dawkę dwudawkowego cyklu szczepienia, są gorzej chronione przed zakażeniem wariantem Delta niż przed innymi wariantami, niezależnie od rodzaju szczepionki. Jednak pełne szczepienie zapewnia prawie równoważną ochronę przed wariantem Delta" - napisało w komunikacie ECDC.

Eksperci ECDC ostrzegają także, iż jesienią pandemia koronawirusa może przybrać takie same rozmiary, jak to miało miejsce w drugiej połowie 2020 roku.

Tylko pełne zaszczepienie

"Scenariusze modelowe wskazują, że jakiekolwiek złagodzenie w miesiącach letnich rygorystycznych środków przeciwepidemicznych, które obowiązywały w UE na początku czerwca, może prowadzić do szybkiego i znaczącego wzrostu dziennych zakażeń we wszystkich grupach wiekowych, z towarzyszącym wzrostem liczby hospitalizacji oraz zgonów, potencjalnie osiągając ten sam poziom co jesienią 2020 roku, jeśli nie zostaną podjęte żadne dodatkowe środki" - przestrzega ECDC.

Według ekspertów agencji sposobem na uniknięcie kolejnej fali pandemii jest tylko pełne zaszczepienie wszystkich grup, narażonych na ciężki przebieg Covid-19, które należy przeprowadzić jak najwcześniej, aby zmniejszyć ryzyko hospitalizacji i zgonów.

"W celu uzyskania maksymalnej ochrony w jak najkrótszym czasie, zaleca się, aby osoby o najwyższym ryzyku ciężkiego przebiegu Covid-19 otrzymały drugą dawkę szczepionki w możliwie najkrótszym czasie po podaniu pierwszej dawki" - zalecono w komunikacie.

Zmiany dla podróżujących

To właśnie przez wariant Delta polskie władze zmieniły przepisy dotyczące kwarantanny dla osób wjeżdżających do kraju spoza strefy Schengen. Zmiany wejdą w życie od północy ze środy na czwartek. Z kwarantanny zwolni ujemny wynik testu wykonanego po siedmiu dniach od przekroczenia granicy. Kwarantanna nie dotyczy też osób zaszczepionych.

- W związku z tym, że te nowe warianty mają zdecydowanie większą szybkość rozprzestrzeniania się w środowisku, zdecydowaliśmy się podjąć prewencyjne działania, które polegają na tym, że przywracamy kwarantannę dla osób wracających z zagranicy. Kwarantanna będzie obejmowała przyjeżdżających z terytoriów państw niebędących w Schengen i nienależących do Europejskiego Obszaru Granicznego - powiedział wiceszef MZ Waldemar Kraska. 

Dodał, że kwarantanna nie będzie dotyczyła też ozdrowieńców, którzy również są posiadaczami unijnego certyfikatu covidowego.

Pytany o polskich kibiców, którzy wyjechali do Rosji na mecz Polska-Szwecja, odparł, że jest ich około 1500.

- To są bardzo rozsądni ludzie i na pewno są wszyscy zaszczepieni - dodał Kraska.

Wiceminister zdrowia pytany o to, czy dzieci poniżej 12. roku życia, które nie mogą jeszcze zaszczepić się, również będą podlegały kwarantannie, odparł, że dzieci te powracając do kraju nie będą musiały przechodzić kwarantanny ani wykazywać negatywnego wyniku testu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy