Reklama

Reklama

"Koronawirus dosłownie puka do drzwi". WHO ostrzega

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała we wtorek kraje, aby zwiększyły gotowość do walki z koronawirusem. Na konferencji prasowej w Genewie rzecznik WHO Christian Lindmeier ostrzegł, że koronawirus "dosłownie puka do drzwi".

Rzecznik przekazał, że przedstawiciele organizacji spotykają się w Rzymie, aby omówić środki podjęte we Włoszech wobec koronawirusa, które według niego są "dość zdecydowane".

Dodał, że misja WHO do Iranu, zapowiadana na wtorek, została opóźniona, ale nie ma na razie kolejnego terminu wyjazdu.

"Wiele krajów ma przygotowane 'plany na wypadek pandemii' w obliczu koronawirusa i niektóre z państw mogą działać zgodnie z nimi w zależności od sytuacji, ale w tej chwili WHO nie planuje kolejnego 'ważnego komunikatu', jak to miało miejsce 30 stycznia, gdy ogłosiła międzynarodową sytuację kryzysową" - oświadczył Lindmeier.

Reklama

Epidemia koronawirusa

W Europie najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano we Włoszech, zwłaszcza na północy kraju. W tym kraju zmarło siedem osób, a 229 jest zarażonych. Koronawirusa odnotowano także m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Austrii oraz Chorwacji.

W Chinach liczba zarażonych wzrosła do ponad 2,6 tys. osób. W całych Chinach odnotowano ponad 77,5 tys. zarażeń patogenem. W prowincji Hubei, która jest epicentrum epidemii, ponownie stwierdzono wzrost nowych przypadków zarażenia koronawirusem. Wczoraj patogen wykryto u prawie 500 nowych pacjentów. To o 100 osób więcej niż dzień wcześniej. Znacznie zmniejsza się jednak liczba zakażeń poza Hubei. 

Czytaj również: Śmiercionośny wirus atakuje kolejne kraje. Kto jest "pacjentem zero"?

Reklama

Reklama

Reklama