Reklama

Reklama

Koronawirus. Biolog z USA: Nie liczyłbym na szybką szczepionkę

Wybitny amerykański biolog William Haseltine stwierdził, że nie liczyłby na szybkie opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19. Zwrócił także uwagę na zasadniczą cechę szczepionek przeciwko koronawirusom, jakie powstały do tej pory. Rozmowę publikuje Reuters.

William Haseltine to specjalista w zakresie prac nad nowotworami, HIV i ludzkim genomem. Jego zdaniem, łagodzenie restrykcji nie powinno iść w parze z nadziejami na szybkie wynalezienie szczepionki przeciwko zakażeniom koronawirusem.

Ekspert uważa, że najlepszym rozwiązaniem w walce z patogenem jest obecnie intensywne testowanie ludzi i wczesne wychwytywanie ognisk choroby. A w przypadku szybkiego ustalenia źródła - kwarantanna.

Co ze szczepionką?

Haseltine stwierdził ponadto, że są szanse na powstanie szczepionki, ale sam nie uważa tego za najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Reklama

Zwrócił również uwagę, że szczepionki, które powstały w przeszłości na inne koronawirusy mają jedną zasadniczą cechę - nie chronią błon śluzowych nosa przed przedostaniem się patogenu do organizmu.

Jak dodał, testy na szczepionkach przeciw COVID-19 wykazują zmniejszenie obecności koronawirusa m.in. w płucach. Nie wykluczają one jednak zakażenia.

Krytyka USA

Biolog zaleca zatem przestrzeganie zasad higieny, noszenie maseczek i izolowanie się. Zwraca także uwagę, że kraje, które zastosowały się do reżimu sanitarnego osiągnęły sukces. Specjalista krytykuje przy tym USA, które jego zdaniem "nie zrobiły wystarczająco wiele w tym aspekcie".

 Jego zdaniem, oprócz USA, z pandemią najgorzej radzą sobie Rosja i Brazylia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy