Reklama

Reklama

​Koronawirus. Belgia chce wyszukiwać potencjalnie zakażonych

Belgia zrekrutuje 2 tys. osób, których zadaniem będzie śledzenie kontaktów osób zakażonych koronawirusem, docieranie do potencjalnych chorych i w ten sposób przeciwdziałanie dalszemu rozprzestrzenianiu się COVID-19 - podaje we wtorek dziennik "De Tijd".

Działanie to ma wspomóc walkę z pandemią w czasie, gdy kraj będzie znosił restrykcje dotyczące wychodzenia z domu, czy przemieszczania się.

Zadaniem śledczych ds. koronawirusa będzie docieranie do osób, które miały kontakt z pacjentami z pozytywnym wynikiem testu lub osobami, które podejrzewa się o nosicielstwo SARS-CoV-2. Zidentyfikowane w ten sposób grono będzie poddane badaniom, a ci, u których wynik będzie pozytywny, zostaną poddani dwutygodniowej kwarantannie.

Zespół osób odpowiedzialnych za śledzenie kontaktów ma być podzielony między regiony: 200 "detektywów" będzie działać w Brukseli, 600 - w Walonii i 1200 - we Flandrii. Władze każdego z regionów będą odpowiedzialne za szkolenie "detektywów".

Reklama

Ich praca ma wspierać działanie aplikacji do zbierania informacji o kontaktach osób z koronawirusem. Na razie jeszcze nie została ona opracowana, ale podobnie jak w innych krajach trwają prace nad jej przygotowaniem. Aplikacje do śledzenia kontaktów były wykorzystywane w Chinach, Singapurze, czy Korei Południowej.

Badanie osób z łagodnymi objawami

Jednocześnie Belgia chce zacząć testować wszystkich, którzy mają symptomy takie jak przy grypie. "Musimy uważnie monitorować rozprzestrzenianie się wirusa, co oznacza, że trzeba przeprowadzić wiele testów, w tym u osób z łagodnymi objawami" - powiedział cytowany przez "Brussels Times" odpowiedzialny za grupę zadaniową ds. testów minister w rządzie federalnym Philippe De Backer.

Zwiększenie liczby przeprowadzanych testów

Zwiększenie liczby przeprowadzanych testów jest kolejnym działaniem, które ma pomóc Belgii w wyjściu z obostrzeń związanych z pandemią. W kraju tym pod koniec marca zaczęto zwiększać przepustowość laboratoriów. De Backer twierdzi, że możliwe jest przeprowadzanie 10 tys. testów dziennie, jednak z oficjalnych rządowych danych wynika, że w ostatnich dnia robiono ich 6-7 tys.

Łagodzenie restrykcji

W Belgii złagodzono w minionym tygodniu restrykcje, umożliwiając otwarcie marketów z materiałami budowlanymi oraz sklepów ogrodniczych. Generalnie dalej jednak nie można wychodzić z domu bez uzasadnienia, choć dopuszczalna jest rekreacja na otwartym powietrzu. Restrykcje maja obowiązywać co najmniej do 3 maja.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy